• 31 اردیبهشت 1403
اولین تصویر رنگی منتشر شده از تلسکوپ فضایی جیمز وب
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) یکی از حماسی ترین ماموریت های ناسا است، اما جستجوی فضا امری ارزان و کم خرج نیست. تمامی ماموریت های ناسا با استفاده از بودجه دولت فدرال آمریکا تامین می شود که درواقع از بودجه جمع آوری شده از مالیات تامین می شود و به نوعی بیت المال است.

از زمان روزهای جنگ سرد و تاسیس ناسا برای مقابله با روسیه در مسابقه فضایی، این سازمان همواره در تلاش بوده که هم کنگره هم حکومت و هم عموم مردم آمریکا را نسبت به ماموریت های خود متقاعد کند.

ناسا امروز نیز همچنان بر سر مسئله تخصیص بودجه و مخالفان سیاسی، با مقاومت های بسیاری روبرو است و بسیاری از مانور های مالی این سازمان تحت تاثیر دیدگاه عموم است. با این حال برخی با این باورند که ناسا با کار پر اثری که دارد و ماموریت های پیچیده خود، از بودجه کمی برخوردار است.

بر اساس گزارشات آژانس فضایی، ناسا در سال 2021 درخواست بودجه به مبلغ 25.2 میلیارد دلار کرده است، اما در نهایت مبلغ 23.3 میلیارد دلار ریافت کرده است.

شاید این مبلغ در ابتدا زیاد به نظر برسد، ولی به گفته مجمع The Planetary Society که در سال 1980 با همکاری کارل سیگان، در جهت اطمینان از سرمایه گذاری دولت بر روی منافع عموم در فضا تاسیس شد، این مبلغ فقط شامل 0.32 درصد بودجه خرج شده توسط دولت آمریکا می شود.

تاخیرات متعدد پروژه را بارها عقب انداخت

how much did the webb cost 1650577161 - تلسکوپ فضایی جیمز وب چقدر هزینه داشته است؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب در نهایت به پر خرج ترین پروژه ناسا تبدیل شد، که ساخت آن 24 سال به طول انجامید و در نهایت مبلغ 9.7 میلیارد دلار هزینه برداشت.

ناسا ماموریت دو فضاپیمای درحال اکتشاف را تمدید کرد
> > >

همچنین آژانس فضایی اروپا که یکی از همکاران فعال این پروژه می باشد،  برای ساخت چهار ابزار علمی مورد نیاز این تلسکوپ مبلغ 754 میلیون دلار هزینه کرده است. آژانس فضایی کانادا نیز حدود 158 میلیون دلار برای ساخت ابزاری دیگر جهت استفاده بر روی این تلسکوپ هزینه کرده است.

در جهت تفکیک مخارج این پروژه باید اضافه کنیم که ناسا مبلغ 8.8 میلیارد دلار خرج ساخت سفینه ای کرده است که تلسکوپ جیمز وب را به فاصله 1.5 میلیون مایلی از زمین، کمی دور تر از فاصله زمین تا ماه، منتقل کرده است.

بودجه مورد نیاز برای فعالیت این تسلکوپ طی 5 سال آینده مبلغ 861 میلیون دلار در نظر گرفته شده است و با در نظر گرفتن نرخ تورم، انتظار میرود که مخارج این ماموریت تا 10.8 میلیارد دلار افزایش یابد.

همانطور که گفته شد، شاید این مبالغ زیاد به نظر برسد، اما ناسا سرمایه گذاری بر روی این پروژه را طی دو دهه انجام داده است و باید گفت که بودجه مورد نیاز این تلسکوپ در هر سال مالی از 3% بودجه سالیانه این آژانس بالاتر نرفته است.

بر اساس گزارشی از این آژانس در سال 2010، ناسا 70% احتمال میداد که JWST تا سال 2014 آماده پرتاب باشد و مخارج آن به 5 میلیارد دلار برسد. اما مدیریت ، بودجه و توسعه تکنولوژی لازم ساختار این ماموریت را دچار تغییر کرد و بارها منجر به تاخیر و افزایش بودجه شد.

آیا این مخارج ارزشش را دارد؟

the costs will be worth it in the long run 1650578145 - تلسکوپ فضایی جیمز وب چقدر هزینه داشته است؟

اما آیا این مخارج ارزشش را داشت؟ ناسا در این باره میگوید که هر دلار پرداخت شده برای ایت تلسکوپ هزاران شغل جدید ایجاد کرده است، کسب و کار های جدید راه اندازی کرده است و اقتصادی عمومی را رشد داده است.

کاوشگر کنجکاوی ناسا این روزها بر روی مریخ به چه کاری مشغول است؟
> > >

به گزارش Economic Impact Study در سال 2020 این موضوع حقیقت دارد. ناسا طی این سال موفق به راه اندازی 312.000 شغل جدید با خروجی اقتصادی 64.3 میلیارد دلار شده است و همچنین منجر به افزایش 7 میلیارد دلاری درآمد از مالیات فدرال، ایالت و محلی شده است.

از لحاظ علمی، تاثیرات تلسکوپ فضایی جیمز وب بی شمار خواهد بود. این تلسکوپ 100 برابر قوی تر از  هابل است، و  هابل تا به حال موفق شده دید ما را به دانش، فیزیک، فیزیک نجومی، ستاره زیست شناسی و بسیاری زمینه های دیگر بار ها و بار ها متحول کند.

جیمز وب قادر خواهد بود ستاره های بیرون از منظومه شمسی را بررسی کند و به دنبال مدارکی از پتانسیل زندگی در خارج منظومه بگردد، به رمز و راز های بیگ بنگ پی ببرد و به بررسی کهکشان دور دست بپردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *