• 31 اردیبهشت 1403
mars 1280x720 1 - کاوشگر کنجکاوی ناسا این روزها بر روی مریخ به چه کاری مشغول است؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ما انسان ها دلایل زیادی برای جستجوی کره مریخ داریم، از جمله پتانسیل ماموریت های اجرا شده توسط انسان ها بر روی مریخ، آموختن درباره اینکه چطور آب و هوای آن در طول تاریخ تغییر کرده است و این تغییرات تا چه حد بر روی زمین نیز ممکن است، و یا مطالعه سیاره هایی که ساختار داخلی متفاوتی نسبت به سیاره زمین دارند و از همه مهمتر اینکه، آیا حیات جایی خارج از سیاره ما نیز وجود دارد؟

جستجوی حیات بر روی مریخ عملی پیچیده است. بدون شک امروزه زندگی بر روی سطح این سیاره وجود ندارد و یا آگر وجود دارد ما با آن آشنایی نداریم. اما ممکن است که میلیارد ها سال قبل این موضوع کاملا متفاوت بوده باشد.اما اگر در گذشته زندگی بر روی مریخ وجود داشته، بدون شک این زندگی میکربی بوده است و همین موضوع جستجو برای مدرکی از وجود حیات را بسیار چالش برانگیر می کند.

875ffd2cbefcb3d5476ab2f5ba1bc16d - کاوشگر کنجکاوی ناسا این روزها بر روی مریخ به چه کاری مشغول است؟

در حال حاضر کاوشگران استقامت (Perseverance) و کنجکاوی (Curiosity) ناسا به عنوان بخش اعظمی از ماموریت خود، به دنبال ردی از حیات باستانی بر روی مریخ هستند. به گفته ناسا هفته گذشته کاوشگر کنجکاوی به کشف جالبی رسیده است که نشانه نوعی کربن غیر عادی بر روی این سیاره است. کاوشگر کنجکاوی اخیرا تعدادی نمونه سنگ را بر روی مریخ بررسی کرده است و محققان اعلام کردند که در داخل برخی از این سنگ ها ردی از نوعی کربن یافته اند که در پروسه های زیستی نقش دارد.

یکی از محققان تیم کنجکاوی به نام پاول ماهافی (Paul Mahaffy) در این باره گفت: ” ما بر روی مریخ چیزهای جذابی یافته ایم، اما مدارک بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم بگوییم نشانه هایی از زندگی کشف کرده ایم. پس به دنبال این هستیم که دلایل دیگر وجود این اثرات کربنی را بررسی کنیم.”

هلیکوپتر انجنوئیتی (Ingenuity) یا مهارت به زودی برای پرواز بر سطح مریخ آماده می شود
> > >

به گفته این محققان این اثرات کربنی شباهت به اثر باکتری های باستانی دارد که بر روی زمین کشف می شوند که معمولا این اثرات را با ازاد گاز های متان از خود به جای میگذارند. اما مسئله اینجاست که این توصیفات بر اساس شرایط زمین می باشند و محققان تاکید دارند که نباید گمان داشت که همین پروسه ها عینا بر روی مریخ نیز اتفاق می افتد.

یکی دیگر از اعضای این تیم تحقیقانی به نام جنیفر ال ایگنبرود (Jennifer L. Eigenbrode) میگوید: یکی از سخترین کارها این است که از زمین دور باشیم و تعصبات خود را فراموش کنیم و سعی داشته باشیم که به عمق قوانین فیزیک، شیمی و پروسه های محیطی مریخ دقت کنیم. ما باید ذهن خود را آزاد کرده و خارج از چارچوب فکر کنیم”

highfielddrillhole - کاوشگر کنجکاوی ناسا این روزها بر روی مریخ به چه کاری مشغول است؟

این محققان در باره این اثرات دو توصیف ممکن غیر زیستی را نیز ارائه کرده اند. اول اینکه این اثر کربنی ممکن است بر اثر تاثیر نور خورشید بر روی کربن مونوکسید موجود در اتمسفر مریخ باشد باید. و یا اینکه ممکن است این اثرات در زمان عبور منظومه شمسی از یک ابر ملکولی بر روی این سیاره باقی مانده باشد.

کریستوفر هاوس (Christopher House) محقق ارشد مطالعه اثرات کربنی می گوید: هر سه توضیح با داده ها همخوانی دارد، ما فقط نیاز داریم تا داده های جدیدی برای حذف یا تایید این توضیحات جمع آوری کنیم.

همانطور که شاید اطلاع داشته باشید، کربن یکی از عناصر اصلی حیات است و بر روی زمین یکی از از اجزای هم چرخه حیات در آب، هوا و موجودات زنده است. ما میدانیم که این موضوع چطور بر روی زمین رخ میدهد و احتمال میدهیم که بر روی مریخ نیز به همین شکل باشد اما نمیتوانیم به طور حتم بگوییم که این موضوع به وجود حیات ربط دارد.  برای درک این موضوع که آیا اثرات کربنی کشف شده در اصل زیستی می باشند و از خاک شناسی مریخ به وجود آمده اند، کاوشگر کنجاوی باید چرخه کربتی مریخ را به دقت بررسی کند.

لباس فضانوردی جدید ناسا تا سال 2025 آماده خواهد شد + ویدئو با زیرنویس فارسی
> > >

اندرو استیل (Andrew Steele) از دیگر محققان تیم کنجکاوی در این باری می گوید: تعریف دقیق چرخه کربنی بر روی مریخ، کلید درک وجود حیات در این چرخه تلقی می شود. ما با موفقیت این موضوع را بر روی زمین کشف و تایید کرده ایم، اما بر روی مریخ، توصیف این چرخه و درک آن تازه شروع شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *