Hakuto-R
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ما اخیرا شاهد افزایش چشمگیر رقابت کشورها و سازمان های مختلف در ماموریت های مربوط به ماه هستیم. به غیر از ناسا که سرگرم برنامه آرتمیس است، آژانس های فضایی کشورهایی مثل چین و هند نیز در زمینه کاوش ماه مشغول هستند.  ماموریت Chang-e کشور چین و ماموریت Chandrayaan کشور هند، دو نمونه از ماموریت های غیر آمریکایی که با هدف کاوش قمر سیاره ما پیاده سازی شده اند.

نقطه مشترکی که معمولا در بین این ماموریت ها دیده می شود، پشتیبانی آن توسط دولت کشورهاست. معمولا سرمایه گذاری های خصوصی در این پروژه ها بسیار محدود است. در این بین چند استثنا نیز وجود دارد و یکی از  آنها پروژه DearMoon کمپانی اسپیس اکس است. این ماموریت ابتدا قرار بود که در سال 2023 راه اندازی شود. از طرفی در دسامبر سال 2022 نیز یک کمپانی خصوصی ژاپنی به نام iSpace، برنامه خود را برای ارسال یک فرودگر خصوصی به روی ماه، با استفاده از راکت فالکون 9 اسپیس اکس اعلام کرد. 

Hakuto-R تا ساعتی دیگر بر روی ماه

hakuto r lunar mission everything you need to know 1682375891 - فرودگر Hakuto-R تا ساعتی دیگر بر روی ماه فرود می آید

حدود پنج ماه پس از معرفی ماموریت، این فرودگر خصوصی با نام Hakuto-R اولین فرود آزمایشی خود بر روی ماه را آغاز کرده است. اگر همه چیز برای این ماموریت طبق برنامه پیش برود، امروز در تاریخ 25 آوریل سال 2023 فرودگر Hakuto-R به روی سطح ماه فرود خواهد آمد. این فرودگر روز گذشته وارد مدار ماه شده است و تا ساعاتی دیگر برای فرود اقدام خواهد کرد.

این رویداد توسط بسیاری از علاقه مندان به فضا و اخترشناسان به طور دقیق دنبال می شود. برای این افراد مراحل فرود Hakuto-R به روی ماه به صورت زنده استریم خواهد شد. علاقه مندان میتوانند استریم فرود را به صورت زنده در ساعت 3 عصر به وقت گرینویچ از کانال یوتیوب iSpace مشاهده کنند. 

فرودگر Hakuto-R پس از پرتاب در دسامبر 2022، در مداری تقریباً دایره‌ای در فاصله 62 مایلی از سطح ماه به دور ماه در حال چرخش است. در این مرحله، فضاپیما چندین تصویر از ماه به اشتراک گذاشته است که سطح ماه را از فاصله نزدیک نشان می دهد. حساب کاربری توییتر iSpace چندین هفته است که دائماً این تصاویر باورنکردنی را در این پلتفرم به اشتراک می‌گذارد. آخرین تصویر نیز چند ساعت پیش منتشر شد که در زیر مشاهده می کنید.

محموله هایی از چند آژانس

FufDmARWcAAf2F9 scaled - فرودگر Hakuto-R تا ساعتی دیگر بر روی ماه فرود می آید

اولین گام‌ها برای فرود Hakuto-R تقریباً از ساعت 11:40 صبح به وقت شرقی آغاز  خواهد شد.   Hakuto-R سیستم پیشرانه اصلی خود را برای کاهش سرعت  و خروج از مدار فعلی خود راه اندازی خواهد کرد. این کار برای کاهش سرعت فرود و در نتیجه اطمینان از فرودی امن انجام می شود. iSpace انتظار دارد که  مرحله اولیه تا یک ساعت به طول بیانجامد. در صورت بروز هرگونه مشکل، iSpace برنامه های اضطراری نیز تنظیم کرده است و سه محل فرود مجزا را برای این فرودگر در نظر گرفته است.

هدف iSpace  از این ماموریت آزمایشی جمع آوری داده هایی برای فرودهای آینده است.  نکته جالب اینکه این فرودگر چند محموله از آژانس های دیگر نیز با خود حمل می کند.  از جمله مریخ نورد رشید ساخته شده توسط آژانس فضایی کشور امارات. همچنین یک سیستم هوش مصنوعی از شرکت کانادایی Mission Control و مجموعه ای از سیستم های تصویربرداری پیشرفته از آژانس کانادایی Canadensys Aerospace.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *