• 3 اردیبهشت 1403
روبات کاوشگر InSight با پیامی غم انگیز ماموریت خود را به پایان رساند
زمان مطالعه: 3 دقیقه

خداحافظی معمولا غم انگیز است، اما چرا زمانی که با یک ربات کاوشگر بر روی یک سیاره 225 میلیون کیلومتر از زمین خداحافظی می کنیم در حد عجیبی ناراحت کننده است؟ شاید با عقل جور در نیاید ولی بدون شک برای بسیاری از ما حس تلخی دارد. ربات InSight ناسا در سال 2018 به روی مریخ فرود آمد. در زمان نوشتن این مطلب 1445 “Sol” از شروع ماموریت آن بر روی مریخ میگذرد. لازم به ذکر است که Sol واحد شمارش روز های مریخ است.

این ربات بر روی مریخ کاوش های بسیاری انجام داد و چیزهای بسیار جذابی را دید. اما حال به پایان عمر خود نزدیک می شود و آخرین پیام او به زمین  بسیار غم انگیز است. نام ربات InSight مخفف اصطلاح Interior Exploration using Seismic Investigation, Geodesy, and Heat Transport mission می باشد که به معنی ( ماموریت اکتشاف داخلی با استفاده از بررسی لرزه ای، ژئودزی و انتقال حرارت) است.

ماموریتی که دو سال تمدید شد

insight bids us farewell with a thanks 1671563452 - کاوشگر InSight با پیامی غم انگیز ماموریت خود بر روی مریخ را به پایان رساند

ماموریت این ربات برای دو سال برنامه ریزی شده بود. InSight در ماه می سال 2018 زمین را ترک کرد و در نوامبر همان سال بر روی مریخ ماموریت خود را آغاز کرد. هدف اصلی این کاوشگر خواندن و تفسیر داده های ارائه شده توسط لرزه سنج داخلی آن است. Insight همچنین دارای یک کاوشگر حرارتی (HP3) است که از آن برای اندازه‌گیری انتقال حرارت داخلی روی سیاره استفاده می‌کند و بینشی در مورد نحوه تکامل سیاره به محققان می‌دهد.

فرودگر Hakuto-R تا ساعتی دیگر بر روی ماه فرود می آید
> > >

دوربین داخلی این کاوشگر که مورد توجه بسیاری از طرفداران فضا قرار گرفته بود در طول ماموریت خود تصاویر خیره کننده متعددی را به سیاره مان ارسال کرد که همه این تصاویر را میتوانید در آلبوم InSight در وب سایت ناسا مشاهده کنید.

این ربات در حال حاضر پا را فراتر از کامل کردن ماموریت خود گذاشته است. در ابتدا تنها قرار بود که InSight به مدت 709 Sol یا 728 روز زمین به کاوش بپردازد. اما به دلیل تجهیز بودن به پنل های خورشیدی توانست مدت بسیار طولانی تری را بر روی مریخ سپری کند. یعنی تقریبا دو برابر مدت زمان برنامه ریزی شده! اما متاسفانه به نظر میرسد که InSight دیگر آخرین روز های خود را سپری می کند.

آخرین تصویر ارسال شده توسط InSight

کاوشگر InsSight ناسا یک صفحه توییتر رسمی دارد که به وسیله آن تیم کنترل آن اخبار کاوش این ربات را به اشتراک می گذارند. یکی از قابل توجه ترین این کاوش ها، صدای ضبط شده از بادها بر روی مریخ بود که به نوبه خود تجربه ای عجیب و گاها دلهره آور بود. اما بعد از اشتراک گذاری اخبار جذاب متعدد، اینبار در آخرین بروز رسانی این صفحه، ربات ناسا با ساکنان زمین خداحافظی کرد. دو سال پس از پایان ماموریت برنامه ریزی شده برای آن، منابع InSight رو به اتمام است و دیگر نمیتواند ارتباط خود با زمین را تا مدت بیشتری حفظ کند.

ناسا از ساخت صفحات توییتر برای کاوشگر ها و ماموریت های خود لذت میبرد، چرا که راه مناسبی برای مطلع کردن عموم از کشفیات و آخرین اخبار فعالیت هایش است.به همین دلیل Insight تنها کاوشگری نیست که دارای صفحه توییتر رسمی خود است. در یکی از جدید ترین توییت های منتشر شده در این صفحه  پیامی از زبان کاوشگر نوشته شده است:

تلسکوپ جیمز وب چگونه سیاره فراخورشیدی پوشیده از گدازه را مطالعه خواهد کرد
> > >

“شاید زمان برای من کوتاه باشد، اما تا زمانی که بتوانم به ارسال دانش ادامه خواهم داد. با این حال، من تنها ربات روی مریخ نیستم. انرژی من واقعا کم است، بنابراین این ممکن است آخرین تصویری باشد که می توانم ارسال کنم. با این حال نگران من نباشید. زمان من در اینجا هم سازنده و هم آرام بوده است”

FkXye41UcAAnbXj - کاوشگر InSight با پیامی غم انگیز ماموریت خود بر روی مریخ را به پایان رساند

این توییت به دو صفحه توییتر کاوشگر استقامت و کاوشگر کنجکاوی ناسا لینک شده است که اشاره به دیگر ربات های حاضر بر روی مریخ دارد. این توییت به سرعت وایرال شد و در مدت کوتاهی 500 هزار لایک دریافت کرد. در نهایت این توییت با پیامی کوتاه و دل شکننده به پایان رسید:

“ممنون که با من ماندید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *