• 25 فروردین 1403
1616926768 nasa ingen 1280x720 1 - هلیکوپتر Ingenuity به زودی بر روی مریخ به پرواز در می آید
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

یکی از هیجان انگیز ترین ماموریت های ناسا بر روی مریخ به پرواز در آوردن هلیکوپتر Ingenuity یا نبوغ است. به زودی مریخ نورد استفامت این هلیکوپتر را برای پروازی تاریخی به محلی مشخص حمل میکند و سپس به فاصله ای امن حرکت کرده و دستور پرواز نبوغ را ارسال می کند.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک، این هلیکوپتر در قسمت زیرین کاوشگر استقامت جاسازی شده است و فقط 1.8 کیلوگرم وزن و 48 سانت ارتفاع دارد. نبوغ که در 6 آوریل 2020 در زیر کاوشگر قرار داده شده است، با محفظه جنس فیبر کربن پوشیده شده تا هلیکوپتر را از گرد و خاک و ضربه در هنگام فرود محافظت کند. در حال حاضر استقامت درب محافظ این قسمت را در روز 21 مارچ باز کرده است و در انتظار ارسال دستور آزاد کردن این هلیکوپتر است. به گفته مقامات ناسا این پرواز روز 8 آوریل آغاز خواهد شد.

ناسا حدود 80 میلیون دلار صرف توسعه و طراحی این هلیکوپتر دو پروانه کرده است. این دو پروانه در خلاف جهت یکدیگر در بالای هلیکوپتر به چرخش در خواهند آمد و این نوع چرخش نیاز به پروانه انتهایی، که در هلیکوپتر های معمولی دیده می شود را از بین می برد. ناسا حدود 5 میلیون دلار بودجه را برای برنامه پرواز این هلیکوپتر که 31 رو به طول خواهد انجامید، کنار گذاشته است.

این پرواز در طی چند مرحله انجام خواهد شد. ابتدا در تست اولیه پرواز، نبوغ به فاصله سه متری از زمین به پرواز در خواهد آمد، و بعد از 30 ثانیه با طی مسافت کوتاهی فرود خواهد آمد تا برای مراحل بعدی تست آماده شود. البته ممکن است این برنامه و تاریخ آن هر لحظه دستخوش تغییراتی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *