1610270159 pia229441 768x768 1 - ناسا ماموریت دو فضاپیمای درحال اکتشاف را تمدید کرد
زمان مطالعه: 3 دقیقه

فضاپیمای جونو (Juno) که در حال حاضر در مدار سیاره مشتری درحال چرخش است، و فرودگر اینسایت (InSight) که بر روی مریخ درحال گشت و گذار است به ماموریت های خود ادامه خواهند داد.

فضاپیمای جونو ابتدا درسال 2011 به فضا پرتاب شد و قرار بود بعد از رسیدن به مقصد از سال 2016 تا سال 2018 به ماموریت خود ادامه دهد. اما وقتی این فضاپیما به مقصد رسید مشخص شد که در مدار متفاوتی نسبت به برنامه های ماموریتش قرار دارد، به همین خاطر ماموریت تا سال 2021 تمدید شد.

در سال 2019 اپراتور های این فضا پیما مجبور به انجام مانور بسیار چالش آمیزی برای تغییر مدار فضاپیما شدند، مانوری که طی آن مجبور بودند فضا پیما را از سایه مشتری دور نگه دارند زیرا مدت زمانی که طول می کشید تا جونو از سایه مشتری خارج شود برای خالی شدن باتری های خورشیدی این فضا پیما کافی بود و باعث شکست کلی ماموریت می شد. ولی با موفقیت این مانور فضا پیما تا سال 2025 و یا پایان عمرش می تواند به کار ادامه دهد.

1610270393 pia13746 431 768x577 1 - ناسا ماموریت دو فضاپیمای درحال اکتشاف را تمدید کرد

جونو در مدار مشتری

جونو طی ماموریت هم از مشتری و هم از قمرهای مدار این سیاره اکتشافات زیادی به عمل آورده است. اطلاعات فوق العاده ای از اتمسفر و آب و هوای مشتری، طوفان های عجیب قطب جنوبی این سیاره و نقشه برداری از قطب های قمر گانیمد (Ganymede) از جمله این اکتشافات بود. از طرفی تصاویر خیره کننده ای از سطح مشتری برای زمین ارسال کرد.

ناسا ماموریت هلیکوپتر Ingenuity را گسترش داد
> > >

1610270278 pia23983 main 10411 768x768 1 - ناسا ماموریت دو فضاپیمای درحال اکتشاف را تمدید کرد
طوفانی بر سطح مشتری

فرودگر اینسایت از طرفی طی سال 2018 پرتاپ شد و اواخر همان سال روی سطح مریخ فرود آمد.این فرودگر ابتدا به جمع آوری داده در مورد مریخ لزره هایی که سطح این سیاره را به لرزه در می آورند، پرداخت تا بتوان در مورد ساختار داخلی سیاره اطلاعات بیشتری آموخت. البته این ماموریت هم با چالش هایی روبرو بود. یکی از ابزارهای حفاری این فرودگر با خاک چسبناکی روبرو شده بود که ماموریت را با مشکلاتی روبرو کرد، و اپراتور ها به آرامی در حال پیشرفت در این بخش ماموریت هستند تا ابزارمخصوصی را در سطح مریخ دفن کنند و در مورد دمای زیر سطح مریخ اطلاعاتی جمع آوری کنند.

جدا از این بخش ماموریت مدتی قبل ناسا با استفاده از داده های جمع شده از لرزه سنج اینسایت توانست فایل صوتی را با نام “صدای مریخ” تولید کند که نزدیکترین چیزی است که ما به شنیدن صدای یک سیاره دیگر در دست داریم.

1610270077 insight pia22743 21 768x768 1 - ناسا ماموریت دو فضاپیمای درحال اکتشاف را تمدید کرد
اینسایت بر روی مریخ

به گفته ناسا اینسایت تا دو سال دیگر یعنی ماه دسامبر سال 2022 به ماموریت خود ادامه خواهد داد. این فرودگر به همراه مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) که در حال حاضر بر روی مریخ قرار دارد، و مریخ نورد استقامت (perseverance) که بزودی بروی این سیاره فرود خواهد آمد، به جمع آوری اطلاعات در مورد مریخ لرزه ها ادامه خواهد داد و از طرفی نقش ایستگاه آب و هوا را ایفا خواهد کرد.

به نقل از لوری گلیز (Lori Glaze) مدیر بخش اکتشافات نجومی:

تیم ارشد بازبینی تمدید این دو ماموریت نجومی را تایید کرده اند، و این دو به اکتشافات جدید خود ادامه داده و همچنین موجب ایجاد سوالات جدیدی در مورد منظومه شمسی ما خواهند شد. من از اعضای تیم ارشد بازبینی به دلیل تحلیل جامع آنها و همچنین تیم های این دو ماموریت تشکر میکنم، چرا که از امروز این دو ماموریت موقعیت های هیجان انگیزی برای پالایش و بهتر کردن درک ما از علم پویای مریخ و مشتری، در اختیارمان خواهند گذاشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *