041123 EC M87 update feat 1030x580 1 - وضوح اولین تصویر سیاهچاله با استفاده از یادگیری ماشین
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محققان با استفاده از یادگیری ماشین، تصویر گرفته شده از سیاهچاله کلان جرم کهکشان M87 را وضوح چشم گیری بخشیده اند. با این عمل، حلقه نازک از گاز درخشان دور این سیاهچاله وضوح بیشتری یافته است.

در سال 2019، محققان با استفاده از تلسکوپ Event Horizon موفق به ثبت تصویری تاریخی از سیاهچاله مرکز کهکشان M87 شدند. این تصویر نشان دهنده حلقه نارنجی رنگ تاری بود که خبر از وجود گازهای درخشان به دور این شی غول پیکر می داد. با وضوح تصویر این سیاهچاله، حال قطر حلقه نورانی بسیار کمتر شده است. لازم به ذکر است که این افزایش وضوح بر اساس داده های اصلی تصویر اول ایجاد شده است و نه بر اساس تصویر منتشر شده.

041019 LG EV MT EHT feat 1 - وضوح اولین تصویر سیاهچاله با استفاده از یادگیری ماشین

تلسکوپ Event Horizon داده های خود را ازمجموعه ای از تلسکوپ ها در سراسر جهان میگیرد. این تکنیک باعث ایجاد نقص هایی در داده ها می شود. لیا مدیروس، اخترفیزیکدان از موسسه مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون میگوید: ما نمیتوانیم زمان را با تلسکوپ بپوشانیم. این به این معنی است که برخی داده ها نادیده می مانند. ما به الگوریتمی نیاز داریم تا بتواند این شکاف ها را پر کند.

تکنیک جدید، هموار ساز تحقیقات آینده

در تحقیقات گذشته از فرضیات خاصی برای پرکردن این نوع شکاف ها استفاده می شود. اما حالا تکنیک جدید با استفاده از یادگیری ماشین، این شکاف ها را بر اساس30.000 تصویر شبیه سازی شده از مواد در حال چرخش به دور سیاهچاله ها پر می کند تا به تصویری واضح تر برسد.

کاوشگر تیان وی-1 چین بر روی مریخ فرود آمد
> > >

apjlacc32df5 hr 1024x244 - وضوح اولین تصویر سیاهچاله با استفاده از یادگیری ماشین

در آینده،  این تکنیک به دانشمندان کمک خواهد کرد تا درک بهتری از جرم سیاهچاله ها داشته باشند.همچنین آزمایش‌های بهبود یافته ای در زمینه گرانش و سایر مطالعات فیزیک سیاهچاله انجام دهند. با توجه به تصویری که از سیاهچاله مرکز راه شیری ثبت شده است، این نوع تکنیک ها می توانند در ثبت تصاویر آینده نتایج جذاب تری به همراه داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *