• 25 فروردین 1403
1625494391 esa completes the first exomars high altitude parachute drop test 1280x720 1 - آژانس فضایی اروپا چتر مرتفع اگزومارس را تحت آزمایش قرار داد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد به تازگی اولین آزمایش رهاکردن چتر مرتفع اگزومارس (ExoMars) را به پایان رسانده است. این آزمایش به علت آب و هوای نامساعد و وزش بادهای قوی چند هفته ای به تاخیر افتاده است. ESA این آزمایش را در شهر کیرونای سوئد به اجرا در آورده است و به گزارش این آزانس، چتر اصلی 15 متری اگزومارس، کاملا بدون نقص در سرعت فراصوت عمل کرده است.

چتر دوم 35 متری اگزومارس در این آزمایش با خسارت جزئی روبرو شد، اما این خسارت پیش بینی شده بوده و در نهایت آزمایش با موفقیت پایان یافته است. ماموریت اگزومارس شامل کاوشگر روزیلاند فرانکلین (Rosalind Franklin) و پلتفرم فرود کازاچوک (Kazachok) خواهد بود و برای ماه سپتامبر سال 2022 برنامه ریزی شده است. اگزومارس، مسافتی 9 ماهه را تا پلتفرم مریخ پیمایش خواهد کرد و پس از ورود به مدار مریخ، ماژول فرود آن که شامل کاوشگر و پتلفرم فرود می شود به داخل اتمسفر مریخی رها خواهد شد و سرعت ورود آن به اتمسفر مریخ 21 هزار کیلومتر بر ساعت خواهد بود. کاهش سرعت اگزومارس در حین فرود چالشی بزرگ خواهد بود، که نیاز به یک سپر حرارتی و دو چتر اصلی دارد.

هرکدام از این چتر ها دارای یک محفظه کنترل برای رها شدن است. وقتی که فضاپیما به سطح سیاره سرخ نزدیک می شود، یک راکت پس ران، 20 ثانیه قبل از تماس با سطح فعال می شود تا فضاپیما به ارامی بر روی سطح سیاره فرود بیاید. وقتی که چتر 15 متری اگزومارس باز می شود ماژول فرود درحال حرکت با سرعت فراصوت خواهد بود و وقتی چتر دوم 35 متری باز شود، ماژول در حال حرکت با سرعت فروصوت می باشد. ESA در سال های اخیر در تلاش برای بهبود و بهینه سازی چتر های فرود، اگزومارس است، و چندین بار در سال های 2019 و 2020 با آزمایشاتی ناموفق روبرو بود.

تصویر روز ناسا: دیو گرسنه
> > >

در حال حاضر طراحی این چتر ها چندین بار بهینه سازی شده است و ESA در تلاش است با خرید چتر های پشتیبان از کمپانی آمریکایی به نام Airborne Systems میزان هرگونه ریسک را به حداقل برساند. این کمپانی تولید کننده چترهای فرودی بود که کاوشکر استقامت را بر روی مریخ فرود آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *