• 25 فروردین 1403
1613663741 vhgbkj - انیشتینیوم نودونهمین عنصر جدول تناوبی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دانشمندان برای اولین بار پس از دهه‌ ها، انیشتینیوم (یکی از فرّارترین و سنگین‌ ترین عناصر جدول تناوبی) را با موفقیت مطالعه کردند. این موفقیت، شیمی‌دانان را به کشف مقوله‌ای موسوم به «جزیره ثبات» نزدیک‌ تر می‌کند؛ یعنی همانجا که تصور می‌ شود برخی از سنگین‌ ترین و کم‌ عمرترین عناصر در آن زندگی می‌کنند.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک و به نقل از Livescience، شایان ذکر است اولین بار، وزارت انرژی ایالات متحده امریکا در سال ۱۹۵۲، و در در حین اولین آزمایش بمب های هیدروژنی، اینشتینیوم را کشف کرد. این عنصر به‌طور طبیعی روی زمین وجود ندارد و فقط با استفاده از راکتورهای هسته‌ ای مخصوص می‌توان آنرا در مقیاس میکروسکوپی تولید کرد. دانشمندان معتقدند مطالعه این عنصر، بسیار بسیار دشوار است؛ چون جداسازی آن از سایر عناصر نیز سخت است، بسیار رادیواکتیویته است و به سرعت هم دچار فروپاشی می‌شود.

اما دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در دانشگاه کالیفرنیا، به‌تازگی نمونه‌ای ۲۳۳ نانو گرمی از اینشتینیوم خالص ایجاد کرده و اولین آزمایش‌ها را بر روی این عنصر انجام داده‌اند. آنها با این کار توانستند برخی از خواص شیمیایی اساسی این عنصر را برای نخستین‌بار کشف کنند.

1613663788 n00064091 b - انیشتینیوم نودونهمین عنصر جدول تناوبی

کوری کارتر (استادیار دانشگاه آیووا و دانشمند سابق در آزمایشگاه برکلی) معتقد است: ساخت انیشتینیوم بسیار دشوار است و دلیل آن موقعیت مکانی آن در جدول تناوبی عناصر است.

انیشتینیوم نیز مانند سایر عناصر سری اکتینید (یعنی گروهی متشکل از ۱۵ عنصر فلزی که در پایین جدول تناوبی وجود دارند)، با بمباران عنصر هدف که در این مورد کوریوم است ساخته می‌شود.

با این حال، واکنش مورد نظر برای ساخت کالیفرنیوم طراحی شد؛ عنصری مهم و تجاری مورد استفاده در نیروگاه های هسته‌ای. از اینرو فقط مقدار بسیار کمی از اینشتینیوم به‌عنوان محصول جانبی تولید شد.

گفته می‌شود که استخراج یک نمونه خالص از انیشتینیم از کالیفرنیوم به‌دلیل شباهت این دو عنصر، کاری چالش‌برانگیز است، به‌این معنی که محققان در نهایت فقط یک نمونه کوچک از اینشتینیوم-۲۵۴ بدست آوردند که یکی از پایدارترین ایزوتوپ‌ها از این عنصر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *