همه چیزهایی که درباره سیاره تشکیل شده از الماس می دانیم
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کهکشان جای عجیبی است که اتفاقات غیر منتظره ای زیادی در آن رخ می دهد. اما وقتی به ریشه این اتفاقات بنگریم، قوانین اساسی آن با قوانین روی زمین برابری می کند. هیدروژن، هلیوم، اکسیژن و کربن فراوان ترین عناصر موجود در کهکشان هستند و وقتی که شرایط مناسب باشد این بلوک های سازنده دنیا به با ارزش ترین و خارق العاده ترین مواد موجود در دنیا تبدیل می شوند.

بر روی سیاره ما، الماس از فشرده شدن کربن در اعماق زمین شک میگیرد. الماس بر روی زمین کمیاب است، چرا که شرایط به وجود آمدن آن بسیار  نادر است. امادر فضای خشن و بی رحم کهکشان، فشار و دما بسیار شدید معمولا متعارف است و محققان به این نتیجه رسیده اند که منظومه ما و کهکشان اطرافمان بسیار غنی تر از چیزی هستند که فکر می کنیم. یک شهاب سنگ میتواند میلیارد ها دلار ارزش داشته باشد، هلیوم پتانسیل انرژی بسیار بالایی دارد و آب موجود در کهکشان میتواند تمدن انسان ها را به خارج از سیاره ما رشد دهد.

intro 1650495219 - همه چیزهایی که درباره سیاره پوشیده از الماس می دانیم

تحقیقاتی که منجر به کشفیات منابع فضایی شده باعث پیدایش استخراج معدن فضایی شده است. در سال 2015 رئیس جمهور سابق امریکا باراک اوباما قانونی به نام قانون Public Law 114-90 را تصویب کرد که طی آن استخراج منابع فضایی به بخش های خصوصی محول می شود و دولت فدرال نیز از آن پشتیبانی کامل می کند. زمانی که صحبت از منابع فضایی می شود، سیاره هایی که از الماس تشکیل شده اند، توجه همه را به سوی خود معطوف می کنند.

پنجره پرتاب و اهمیت آن در ماموریت های فضایی
> > >

در سال 2012 دانشگاه ییل (Yale) تحقیقاتی منتشر کرد که طی آن یک سیاره غنی از الماس شناسایی شده است. بر اساس نظریه این مقاله این سیاره که 55 Cancri e نام دارد، به جای آب و گرانیت از الماس پوشانده شده است. این سیاره فراخورشیدی دوبرابر زمین می باشد و جرم آن 8 برابر سیاره ما است.  این سیاره ابر-زمین 40 سال نوری با ما فاصله دارد و در بین امواج فوق سریع مدار ستاره اش گیر افتاده است. فاصله این سیاره به ستاره آن 25 برابر نزدیک تر از فاصله سیاره عطارد به خورشید می باشد و به گزارش ناسا دمای آن به 9200 درجه فارنهایت یا 5093 درجه سانتی گراد میرسد.

سیاره 55 Cancri e از نظر عامیانه ارزشی بالغ بر 26.9 نونیلیون دلار دارد که به صورت عددی به این شکل نوشته می شود: $26,900,000,000,000,000,000,000,000,000,000.

1223122 mercury diamonds - همه چیزهایی که درباره سیاره پوشیده از الماس می دانیم

در سال 2020 تحقیقاتی منتشر شده توسط American Astronomical Society ادعا کرد که راز تشکیل سیاره های الماسی را کشف کرده است. این محققان به رهبری دانشمندان دانشگاه آریزونا توضیح داده اند که سیاره های الماسی معمولا در اطراف برخی ستاره های خاص که نسبت کربن به اکسیژن آن ها بسیار بالا است و میزان کاربید در آن بیشتر از سیلیکات است تشکیل می شوند.

محققان با شبیه سازی فشار و دمای شدید این سیاره ها عملکرد کربور سیلیسیم را در این محیط مورد مطالعه قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که در فشار بالای 50 گیگاپاسکال و دمالی بالای 2500 کلوین، کربور سیلیسیم به سیلیکا و الماس تبدیل می شوند.  سیاره ها و برخی ماه های دیگر همانند بزرگترین ماه پلوتو یعنی Charon به عنوان مکان های احتمالی برای پیدایش میزان زیادی الماس شناخته شده اند. سیاره ای مشتری شکل نیز در فاصله 1200 سال نوری از زمین با نام WASP-12b یکی از این سیارات است. همچنین تئوری هایی توسط برخی محققان منتشر شده که بیان می کند در سیاره مشتری و زحل نیز بارش باران الماس بسیار متعارف است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *