1614954762 earth - زمین یک میلیارد سال دیگر به چه سرنوشتی دچار می شود؟
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

به گفته محققان، در آینده دور، حدود یک میلیارد سال دیگر، اتمسفر زمین بخش عظیمی از اکسیژن خود ار از دست خواهد.

این موضوع بی شک باعث می شود، زمین برای بسیاری از موجودات امروزی غیرقابل زیست شود. در حال حاضر 21 درصد اتمسفر زمین را اکسیژن تشکیل می دهد که راه را برای پیدایش ارگانیسم های پیچیده مثل انسان ممکن میکند. در گذشته بسیار دور میزان اکسیژن زمین بسیار پایین بوده است، و محققان بر این باورند در آینده نیز این اتفاق خواهد افتاد. محققان Kazumi Ozaki از دانشگاه Toho و Chris Reinhard از بنیاد تکنولوژی Georgia مدلی را از شرایط اقلیمی، زیست محیطی و خاکی زمین طراحی کرده اند تا تغییرات سیاره در آینده دور را بررسی کنند.

بر اساس این تحقیقات این محققان به این نتیجه رسیده اند، که طی یک میلیارد سال آینده زمین بسیار غنی از اکسیژن خواهد بود و در آینده این میزان کاهش چشم گیری خواهد داشت. همینطور که در گذشته نیز طی رخداد “اکسایش بزرگ” حدود 2.4 میلیارد سال پیش زمین دچار دگرگونی عظیم دیگری در میزان سطح اکسیژن شد. این محققان اعلام کردند که غنی بودن سیاره مان از اکسیژن یک حالت همیشگی نخواهد بود. یکی از دلایلی که این اتفاق رخ خواهد داد، خورشید است. با گذشت عمر این ستاره، میزان حرارت آن نیز بالا میرود و انرژی بیشتری ساطع میکند. این افزایش حرارت باعث می شود کربن دی اکسید موجود در اتمسفر با جذب حرارت شکسته شود و در نتیجه میزان اکسیژن اتمسفر نیز کاهش یابد.

بر اساس تخمین ها طی یک میلیارد سال آینده میزان اکسیژن زمین به حدی کم می شود که دیگر گیاهان نمیتوانند با جذب اکسیژن به عمل فتوسنتز بپردازند و به حیات خود ادامه دهند. انقراض عظیم بسیاری از گیاهان که از طریق فتوسنتز به زندگی ادامه میدهد باعث می شود میزان اکسیژن پایین تر نیز برسد. Reinhard میگوید که میزان اکسیژن در آن دوره یک میلیون بار کمتر از امروز خواهد بود. در عین حال نیز میزان متان موجود در اتمسفر به ده هزار برابر میزان حال حاضر خواهد رسید. این چرخه پراکسیژن به کم اکسیژن طی دوره ده هزارساله رخ خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *