• 31 اردیبهشت 1403
1614588200 russianstripes 1280x720 1 - خط های راه راه عجیب کشف شده توسط ناسا در سیبری
زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از ماهواره های ناسا در حال عبور از مدار زمین عکس هایی از الگوی عجیبی در سیبری گرفته است که محققان از توضیح آن عاجز مانده اند.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک، این تصاویر که از بخش قطبی و یخی سیبری گرفته شده است، الگویی موج مانند را بر روی زمین نزدیک به رودخانه Markha نشان می دهد که محققان نتوانسته اند توضیح دقیقی برای آن کشف کنند. ناسا به تازگی تصاویر جدیدی از این نقطه سیبری بر روی وبسایت رصد خانه زمین منتشر کرده است که توسط ماهواره Landsat 8 طی چند سال گذشته گرفته شده است.

این تصویر نشان میدهد که زمین در رو طرف رودخانه الگوی های خط خط سیاه و سفیدی دارد که در دو طرف متمایز یکدیگر هستند. این اثر عجیب در تمام فصول سال دیده می شود، اما در زمستان به علت کنتراست برف با زمین ایجاد بیشتر به چشم می آید. ناسا نیز در حال حاضر مطمئن نیست این الگوها چطور به وجود آمده اند، اما تئوری هایی در این مورد دارد. یکی از این تئوری ها که پتانسیل بالایی نیز دارد، مربوط به سرمای شدید این منطقه است، که 90% سال در حالت منجمد باقی میماند و فقط برای بازه های کوتاهی ذوب می شود. ناسا بیان میکند، این منطقه به طور مکرر یخ میزند، ذوب می شود و دوباره یخ میزند، که این میتواند باعث ایجاد اشکال دایره ای شکل یا خط خط بر روی زمین شود. به این پدیده که زمین نقش دار گفته می شود؛ معمولا با به دلیل میل طبیعی سنگ ها به طبقه بندی شدن در چرخه انجماد-ذوب صورت میگیرد.

با سگ مریخ پیمای ناسا آشنا شوید
> > >

البته ناسا در ادامه اقرار میکند که این الگو ها معمولا در اندازه های بسیار کوچک تر نسبت به چیزی که در سیبری دیده شده است به وجود می آید. یک تئوری دیگر بیان میکند که این الگوها ممکن است به دلیل فرسایش سطح زمین ایجاد شده باشد. زمین شناسی به نام Thomas Craffordبه ناسا اعلام کرده، این الگو های خط خطی شباهت زیادی به الگوی های ایجاد شده در سنگ های رسوبی که به کیک زمین شناسی معروف است دارد.

این الگو زمانی ایجاد می شود که برف آب شده و یا باران یه سمت دامنه و شیب کوه و تپه ها سرازیر می شود، و در مسیر خود سنگ های رسوبی را شسته و در نتیجه الگوهایی از تکه های رسوبی که شباهت به کیک لایه ای دارد ایجاد می کند. Crafford در ادامه میگوید، خط های تاریک تر بخش های عمیق و خط های روشن تر بخش های مسطح را نشان می دهد. با وجود تمام این تئوری ها، توضیح قطعی برای این الگو های جالب وجود ندارد، و باید تا مطالعه دقیق و از نزدیک این پدیده منتظر جواب ماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *