Hakuto-R lander
زمان مطالعه: 4 دقیقه

روز 25 آوریل، خبری از فرودگر Hakuto-R ساخت کمپانی اکتشافات ماه ژاپن Ispace منتشر کردیم. این فرودگر حامل اولین کاوشگر ماه ساخت امارت متحده بود. فرود این کاوشگر قرار بود اولین فرود یک فضاپیمای تجاری بر روی ماه را در تاریخ ثبت کند، اما متاسفانه Hakuto-R در حین فرود بر ماه روی کره ماه ارتباط خود با واحد کنترل بر روی زمین از دست داد و ماموریت با شکست روبرو شد.

مدیرعامل Ispace، تاکشی هاکامادا، عدم فرود موفقیت آمیز بر روی ماه توسط تیم را تایید کرد، اما خوش بینی خود نسبت به داده های جمع آوری شده از این ماموریت را ابراز کرد. این داده ها می تواند در برنامه های آینده فرود کارآمد باشند. به لطف سرمایه گذاری های ناسا بر روی “برنامه خدمات باربری تجاری ماه” پروژه های متعددی در این زمینه تا سال 2025 در نظر گرفته شده اند، اما مشخص نیست که اقدام بعدی برای فرود بر ماه روی ماه چه موقع اتفاق خواهد افتاد.

فرودگر Hakuto-R، طی سفری سه ماه توسط راکت ساخت اسپیس اکس، مسافت 870 هزار مایلی در فضا را طی کرد. سپس در فاصله 62 مایلی از سطح ماه در مدار قرار گرفت و اقدام به فرود بر ماه روی قمر کرد. پرتاب این فرودگر در ماه دسامبر 2022 از Cape Canaveral در فلوریدا صورت پذیرفت. در حال حاضر فقط سه کشور میتوانند ادعای فرود بر ماه روی ماه داشته باشند که شامل ایالات متحده، جماهیر شوروی سابق و چین می شود. اگر این ماموریت موفقیت آمیز میشد، ژاپن همچنان نمی توانست آن را به عنوان یک دستاورد ملی خطاب کند. چرا که Ispace یک کمپانی خصوصی با هدف درآمدزایی است. 

برای فرودگر چه اتفاقی افتاد؟

success 9 is no longer achievable 1682530807 - ماموریت فرود برماه توسط Hakuto-R با شکست روبرو شد

مدت کوتاهی پس از زمانی که قرار این فرودگر تاریخ آفرین شود، Ispace اطلاعیه خبری منتشر کرد که ماموریت با شکست روبرو شده است. به گزارش Ispace این فرودگر در تاریخ 26 آوریل، ارتباط خود را با مرکز کنترل ماموریت در در نیهون-باشی در توکیو از دست داد. تجزیه تحلیل داده های سیستم پیشرانه فرودگر نشان می دهد که فرود سریع و برخورد با سطح ماه دلیل احتمالی قطع ارتباط می باشد. این آژانس خاطر نشان کرد که علت این نقص به بررسی های بیشتری نیاز دارد و گزارش های بعدی با جزئیات بیشتری در این باره همراه خواهند بود.

این فرودگر قرار بود که بعد از فرود موفقیت آمیز، کاوشگر رشید، ساخت آژانس فضایی امارات متحده عربی را بر روی سطح ماه رها کند. این کاوشگر ماموریت داشت تا 14 روز را در سطح ماه به کاوش دره اطلس در شمال شرقی ماه بپردازد. به گزارش آژانس فضایی اروپا که چرخ های این کاوشگر را طراحی کرده است، رشید مجهز به دوربین های ضوح بالا، یک دوربین میکروسکوپی، یک دوربین تصویربرداری حرارتی و یک پروب لانگمویر برای نمونه برداری از سطوح پلاسمایی ماه بوده است. 

توانایی و قدرت اپتیک ابزار استفاده شده در این ماموریت برای عکس برداری، از تصاویر منتشر شده توسط Ispace مشهود است. برخی از این تصاویر، واضح ترین تصاویر دیده شده از سفر های بین کهکشانی است. 

سرنوشت ماموریت Hakuto-R چیست؟

 intro 1682530807 - ماموریت فرود برماه توسط Hakuto-R با شکست روبرو شد

تمامی این رخداد ها به این معنی است که اولین ماموریت Ispace پس از شکست در مرحله نهم  رها خواهد شود. به گفته Ispace فرود موفقیت آمیز بر روی ماه و برقراری ارتباط دیگر میسر نیست. فرود موفقیت آمیز در مرحله نهم به معنی نزدیک شدن ماموریت به مراحل پایانی خود بود. مرحله ده شامل بررسی سلامت ماژول فرودگر پس از فرود بر ماه روی سطح ماه می شود که دیگر صورت پذیر نیست. 

با اینکه این ماموریت با شکست روبرو شد، اما تیم Ispace از این شکست دلسرد نشده است. به گفته این تیم، داده ها و تجربه بسیاری از این ماموریت جمع آوری شده است و بخش عظیمی از آن موفقیت آمیز بوده است. لازم به ذکر است که هر مرحله پرتاب به فضا دارای مراحل تکنیکال پیچیده است و نیاز به دقت فراوانی دارد، پس پیشرفت 80% درصدی در اولین اقدام، موضوعی ناچیز نیست. همچنین خاطر نشان میکنیم که این ماموریت توسط یک آژانس خصوصی راه اندازی شده است و نه یک آژانس فضایی با سرمایه ملی. علاوه بر این تجزیه و تحلیل شرایطی که منجر به این شکست شده Ispace را در مسیر استفاده از این داده ها برای ماموریت های آینده آژانس قرار داده است. اقدام دوم و سوم برای فرود بر ماه روی ماه در سال های 2024 و 2025 توسط Ispace برنامه ریزی شده است.

آینده روشن برای ماموریت های فرود بر ماه روی ماه

 intro 1682458570 - ماموریت فرود برماه توسط Hakuto-R با شکست روبرو شد

این ماموریت ispace یکی از حداقل سه اقدام این آژانس برای فرود بر ماه ماه است. استاندارد های تعیین شده برای این اقدام بدون شک به بهبودهایی در پرتاب های بعدنی منجر خواهد شد. از طرفی تلاش های Ispace در حال حاضر با برنامه آرتمیس ناسا ارتباط مستقیم دارد. چرا که ناسا قصد دارد از سفر های تجاری برای خروج ابزار و منابع از زمین و ارسال این تجهیزات به فضاپیما ها و فرودگاههای خود بر روی ماه استفاده کند. 

در درازمدت، Ispace قصد دارد تا یک برنامه “تحویل محموله های ماه طی سه تا پنج ماه” راه اندازی کند که از مسیر مداری کم مصرف استفاده خواهد کرد. این آژانس با برنامه خدمات باربری تجاری ماه ناسا همکاری دارد. همکاری که با تلاش ناسا برای ارسال فضانوردان به ماه توسط ماموریت آرتمیس سه در سال 2025، به نقطه اوج و شکوفایی خود خواهد رسید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *