1619268550 ingenuity mars main 1280x720 1 - برنامه ریزی ناسا برای پرواز سوم هلیکوپتر نبوغ
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) مدتی است که منشع بسیاری از اخبار و کانون توجه ناسا شده است. این هلیکوپتر برای اولین در تاریخ 19 آوریل به مدت 30 ثانیه به پرواز در آمد و چند روز قبل برای بار دوم با موفقیت از زمین بلند شد. حال ناسا زمان پرواز سوم این هلیکوپتر را اعلام کرده است.

شاید برای برخی ها قابل تامل باشد که چرا این هلیکوپتر و تست پرواز های آن پر اهمیت است. هلیکوپتر نبوغ اولین هلیکوپتر پرنده دست ساز انسان که در داخل جو یک سیاره دیگر به پرواز در آمده و موفقیت آن باعث تحول جستجو و کاوش بر روی سیاره مریخ می شود. با توجه به اتمسفر بی رحم و خطرناک مریخ، موفقیت پرواز این هلیکوپتر همیشه برای ناسا جای سوال داشته است.

این هلیکوپتر با پرواز کوتاهی که روز 19 آوریل داشت، اطلاعات مهمی را به تیم کنترل نبوغ داد و تا شرایط را برای پرواز مجدد و عملکرد آن بسنجند. پرواز دوم نیز که اخر هفته گذشته صورت گرفت با موفقیت آنجام شد و راه را برای پرواز سوم هلیکوپتر هموار کرد. ناسا اعلام کرده است که هلیکوپتر نبوغ روز یک شنبه 25 آوریل سال جاری دوباره به پرواز درخواهد آمد. در این پرواز آزمایشی، نبوغ با سرعت 7.2 کیلومتر بر ساعت، در فاصله 4.8 متری از سطح مریخ، مصافتی 100 متری دایره شکلی را خواهد پیمایید.

جالب است بدانید در حال حاضر هلیکوپتر نبوغ ماموریت خاصی برای انجام دادن ندارد،و بررسی امکان پرواز در آسمان مریخ جزو تنها برنامه های در نظر گرفته شده برای این هلیکوپتر است. اما بی شک پرواز موفق سوم راه را برای دیگر پرواز ها باز خواهد کرد و در آینده پرواز بر روی مریخ برای جمع آوری آطلاعات و کاوش به امری حیاتی تبدیل خواهد شد که باعث سهولت مطالعه سیاره سرخ می شود.

سال جدید مریخ روز 7 فوریه آغاز می شود
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *