intro 1644614917 - اولین تصاویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با اینکه چند ماهی تا مستقر شدن و کالیبره شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) باقی مانده است و ماموریت اصلی آن آغاز نگردیده است تصاویر اولیه ای از این تلسکوپ منتشر شده است. ناسا به تازگی این تصاویر را به اشتراک گذاشته است و با اینکه هنوز قدم در راه گشودن راز های کهکشان گذاشته است، اما این تصاویر میتواند به نوبه خود بسیار پر اهمیت باشد. چرا که اگر این تصاویر گرفته نشود و یا با مشکلی روبرو شود بدون شک تصاویر دیگری نیز در دسترسمان قرار نخواهد گرفت.

اولین تصاویر منتشر شده، تصاویر کالیبراسیون گرفته شده از تعدادی از ستارگان است. هدف از گرفتن این تصاویر اطمینان از موازی بودن آینه های اصلی تلسکوپ است تا دوربین نزدیک به اشعه مادون قرمز تلسکوپ یا NIRCam آماده دریافت نور باشد. . طی پستی در  وبلاگ رسمی جیمز وب، ناسا اولین تصاویر گرفته شده توسط دوربین NIRCam را به اشتراک گذاشته است. که البته باید اضافه کنیم این تصویر در واقع تشکیل شده از 18 تصویر مختلف و کنار هم قرار داده شده می باشد.

more than meets the eye 1644616005 - اولین تصاویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب

تمامی نقاط روشنی که در این تصویر مشاهده می کنید مربوط به یک ستاره با نام HD 84406 می باشد که به گفته ناسا ستاره ای دور افتاده و بسیار روشن در صورت فلکی دب اکبر (Ursa Major) می باشد. هر کدام از تصاویر این ستاره حاصل نمایش آن در یکی از 18 آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب می باشد که سپس بر روی سنسور دوربین اصلی تلسکوپ بازتاب شده است و همانطور که گفته شد هدف این تصویربرداری اطمینان از موازی بودن این 18 آینه برای فعالیت های آینده تلسکوپ است.

همکاری تلسکوپ فضایی هابل و جیمز وب برای به نمایش گذاری تصاویر خیره کننده از کهکشان فانتوم
> > >

نکته جالب اینکه گرفتن این تصاویر به سادگی تنظیم کردن سنسور تلسکوپ به سمت ستاره HD 84406 و گرفتن عکس نیست. به گفته ناسا پروسه ثبت این تصویر شامل تنظیم کردن تلسکوپ به 156 زاویه مختلف در جهت پیش بینی شده ستاره می شود. طی این پروسه 1560 تصویر مختلف گرفته شده است که حجم داده آن بالغ بر 56 گیگابایت می باشد. در نهایت تصاویر گرفته شده به یک دیگر متصل شده اند تا تصویری که مشاهده کردید تشکیل شود.

عملیات انجام شده در واقع بخش اول از یک پروسه بلند مدت تنظیم کردن تلسکوپ می باشد که تا یک ماه به طول خواهد انجامید. طی ماه آینده تیم جیمز وب اقدام به تنظیم آینه های تلسکوپ خواهند کرد تا زمانی که هر 18 آینه به طور متمرکز یک ستاره را نشان دهند. دریافت این تصاویر تنها دلیل هیجان انگیز بودن این خبر نیست. چرا که این تصاویر مدرکی بر آن است که تمامی آینه های تلسکوپ فضایی نور را به شکلی که باید، به دوربین NIRCam بازتاب می کنند. دوربین NIRCam فقط یکی از چهار ابزار اصلی تلسکوپ است که در حال حاضر فعال می باشد. سه ابزار دیگر در حال حاضر در حال سرد شدن به دمای فعالیت خود هستند.

a lot of work left to be done 1644616005 - اولین تصاویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب

برنامه تنظیم آینه های تلسکوپ همچنین تصویر بالا را در اختیارمان گذاشته است که به عنوان یک سلفی از تلسکوپ شناخته شده است. این تصویر توسط یک چشمی در داخل لنز اصلی NIRCam گرفته شده است که وظیفه آن گرفتن تصاویر از آینه های تلسکوپ است. به گفته ناسا با اینکه این تصویر بسیار جذاب است، اما مشابه آن را در آینده به صورت مکرر نخواهیم دید، چرا که این لنز معمولا برای اهداف مهندسی و تنظیمات تلسکوپ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این تصاویر ما را یک قدم به دیدن تصاویری خارق العاده از کهکشان در اوایل تابستان سال جاری نزدیک تر خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *