1624460353 amber ant 3 1280x720 1 - فسیل مورچه 50 میلیون ساله و انگل متصل به آن در کهربا
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از بهترین راه هایی که دانشمندان می توانند حشرات و گیاهان کوچک فسیل شده را کشف کنند، در کهربا قرار دارد. کهربا می تواند نمونه را ذخیره کند درست مانند روزی که وارد محیط شد. یک مطالعه تحقیقاتی جدید با تمرکز بر کشف جالب یک مورچه فسیل شده با یک تیره جدید و گونه انگل قارچی که از آن رشد می کند منتشر شده است.
1624460311 amber ant 2 - فسیل مورچه 50 میلیون ساله و انگل متصل به آن در کهربا
تکه کهربا درون خود مورچه ای دارد که از بدن آن قارچی رشد کرده. تیم کاشف، آن را Allocordyceps baltica نام گذاری کرده است. این نوع جدیدی از قارچ های Ascomycota متصل به مورچه است، که هر دو 50 میلیون سال است که در کهربا حفظ شده اند. این حشره و انگل متصل به آن در منطقه بالتیک اروپا کشف شد.
پیشتر تایید شده است که مورچه ها به برخی از انگل های عجیب مبتلا هستند، برخی از آنها می توانند رفتار حشرات را تغییر دهند تا از رشد و پراکندگی انگلی بهره مند شوند. مورچه های نجاری به ویژه به پاتوژن های قارچی از جنس Ophiocordyceps حساس هستند. جنس و گونه جدید قارچ دارای برخی ویژگی ها با Ophiocordyceps است اما مراحل رشد را که قبلاً ناشناخته بودند نیز نشان می دهد.
1624460352 amber ant full - فسیل مورچه 50 میلیون ساله و انگل متصل به آن در کهربا
محققان می توانند آسکومای بزرگ، نارنجی، فنجانی شکل با ساختارهای فلاسکی در حال توسعه را که باعث آزاد شدن اسپورهای معروف به perithecia می شوند، مشاهده کنند. در حالی که قسمت رویشی قارچ از شکم و قاعده گردن خارج می شود، اطراف قارچ از راست روده مورچه بیرون می زند.
محققان همچنین می بینند کیسه هایی وجود دارد که اسپورهای قارچ در آنها ایجاد می شود. برخی از اجسام قارچی مستقل نیز وجود دارند که به نظر می رسد پریتسیا هستند. تمام مراحل، از جمله مراحل مستقل و مراحل متصل به مورچه، از یک گونه هستند. یک کشف جالب در مورد این فسیل خاص این است که اولین رکورد فسیلی که نشان می دهد عضوی از راسته های Hypocreales از بدن مورچه بیرون می آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *