b4ddee40 10ae 11ec 8edf b89706fd9f91 - تلسکوپ فضایی James Webb بلاخره بعد از 14 سال به فضا پرتاب شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بلاخره بعد از مدتها و بارها تاخیر ناسا صبح روز کریسمس موفق به پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) شد. این تلسکوپ از ایستگاه پرتاپ اروپایی French Guiana توسط یک راکت Arianespace Ariane 5 بعد از 14 سال توسعه به فضا پرتاب شد.

2021 12 26 13 19 34 NASA has finally launched the James Webb Space Telescope   Engadget Opera - تلسکوپ فضایی James Webb بلاخره بعد از 14 سال به فضا پرتاب شد

ولی چرا باید به این تلسکوپ اهمیت داد؟ تلسکوپ جیمز وب به زودی در نزدیگی مکانی به نام نقطه دوم لاگرینج (Lagrange) بین زمین و خورشید قرار میگیرد و به دور خورشید به گردش در خواهد آمد. حدود یک ماه طول می کشد تا این تلسکوپ به هدف خود نزدیک شود اما پس از رسیدن به این نقطه محققان و ستاره شناسان میتوانند دید جدیدی به فضای بیکران داشته باشند. تصاویر دیده نشده از سیاه چاله ها ببیند و سیاره هایی که پتانسیل حیات دارند را شناسایی کرده و کهن ترین کهکشان ها را بررسی کنند. تصاویری که تا به امروز در تاریخ بشریت دیده نشده است و دید جدیدی به فضای اطرافمان خواهد داد.

ناسا این تلسکوپ را طی همکاری با آژانس فضایی اروپا و کانادا طراحی کرده است. این تلسکوپ در طول عمر ساخت و توسعه با چندین بار تاخیر روبرو شده است. ابتدا قرار بود که این تلسکوپ در سال 2007 به فضا پرتاب شود، اما در سال 2005 وقتی تیم سازنده آن با هزینه سرسام آور آن روبرو شد این برنامه تغییرات وسیعی کرد. در سال 2016 تلسکوپ جیمز وب آماده به پرتاب اعلام شد اما بار دیگر به دلیل برخی مشکلات ساخت با تاخیر مواجه شد. بلاخره در سال 2019 این تلسکوپ اسمبل شد و اینبار به دلیل همه گیری ویروس کووید 19 با مشکلات جدیدی روبرو شد که ارسال و آزمایش قطعات آن به تاخیر مجدد افتاد.

اولین استودیوی فیلم سازی فضایی در دست ساخت است
> > >

2021 12 26 13 20 23 NASA has finally launched the James Webb Space Telescope   Engadget Opera - تلسکوپ فضایی James Webb بلاخره بعد از 14 سال به فضا پرتاب شد

وقتی تلکسوپ بلاخره با ایستگاه پرتاپ رسید، ناسا قصد داشت تا آن را در تاریخ 18 دسامبر پرتاپ کند، اما این بار نیز به دلیل برخی چالش های بازرسی و وضعیت نامساعد آب و هوا به عقب افتاد. اما سرانجام این انتظار طولانی مدت برای پرواز جیمز وب به پایان رسید و طی ماه های آینده میتوان اولین تصاویر گرفته شده توسط این تلسکوپ خارق العاده را مشاهده کرد. برای تماشای کامل مراحل پرتاب این تلسکوپ پیشنهاد میکنیم به کانال های رسمی و یا وبسایت ناسا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *