1623844603 6g tech - سامسونگ نمونه اولیه از ارتباط بی سیم 6G را به نمایش گذاشت
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

سامسونگ الکترونیک به همراه تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا نمونه ای اولیه از ارتباط بی سیم 6G تراهرتز را مورد آزمایش قرار دادند. محققان از Samsung Research و Samsung Research آمریکا و دانشگاه کالیفرنیا از نمونه کار خود طی کنفرانس بی المللی IEEE پرده بردای کردند.

این تیم با استفاده از تکنولوژی 6G موفق به پیاده سازی ارتباط end-to-end با سرعت 140 گیگاهرتز بر ثانیه با استفاده از روش ارتباطی کاملا دیجیتال پرتودهی(beamforming) شدند. محققان بر این باورند طیف تراهرتز پایه و اساس پیاده سازی تکنولوژی های نسل 6G خواهد بود. این طیف وسیع از بزگرترین نقات قوت تراهرتز است که پهنای باند وسیع بیشتر از چند ده گیگاهرتزرا در اختیار فناوری های مدرن قرار می دهد. محققان همچینین بر این باورند که با استفاده از تکنولوژی 6G میتوان به نرخ ارسال داده ترابیت بر ثانیه رسید.

در اوج سرعت انتقال داده سرعت 6G تا پنجاه برابر بیشتر از 5G است و میزان تاخیر (latency) ارسال داده به صورت بی سیم آن به یک دهم تکنولوژی های نسل حاضر می رسد. بهینه سازی های ایجاد شده در تاخیر و سرعت انتقال میتواند منجر به پیداش سرویس ارتباطی به نام “hyper-connectivity” شود که تجربه ما از دریافت داده های چند رسانه ای دگرگون خواهد کرد. برخی از تکنولوژی هایی که از این سرعت ارتباطی بهره بسیار خواهند برد شامل تکنولوژی های واقعیت افزوده (extended reality) و دستگاه های گیرنده سیار هولوگرامی خواهد بود.

نمونه اولیه end-to-end نشان داده شده توسط تیم تحقیقاتی سامسونگ از ماژول های ارسال و دریافت آرایه فازی 16 کاناله تشکیل شده که با استفاده از واحد باندپایه CMOS RFIC برای پردازش سیگنال ها تا پهنای باند 2 گیگاهرتز فعالیت میکند، که منجر به بهره برداری از پرتودهی انطباقی سریع (fast adaptive beamforming) می شود. در حین آزمایش های بی سیم سرعت این نمونه اولیه به 6.2 گیگابیت بر ثانیه در فاصله 15 متری رسیده است که این سرعت با استفاده از قابلیت beam steering در فرکانس های تراهرتز میسر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *