• 25 فروردین 1403
اگزومارس به احتمالا با تاخیر 2 ساله مواجه خواهد شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

برنامه پرتاب کاوشگر و فروگر اگزومارس (Exomars) ممکن است در پی جنگ روسیه و اوکراین با تاخیر مواجه شود.

حمله روسیه به اوکراین که توسط اتحادیه اروپا، حمله ای وحشیانه به یک کشور آزاد و با اقتدار خوانده شده است، پیامدهای وسیعی در ارتباطات اجتماع بین المللی با کشور روسیه داشته است.

کشور های اروپایی تحریم های سنگینی را بر روی این کشور اعمال کرده اند و در عوض نیز روسیه اقداماتی در مقابل آن داشته است از جمله این کشور پرتاب تمامی موشک ها و کپسول های سویوز را متوقف کرده است.

در عین حال،  آژانس های بین المللی فضایی در سرنوشت همکاری های خود با آژانس فضایی روسیه، روس کازموس (Roscosmos) مردد مانده است. سوالات زیادی درباره آینده همکاری این آژانس ها بدون پاسخ مانده است، بخصوص که دمیتری روگوزین (Dmitry Rogozin) مدیر روس کازموس تهدید کرده است که تمامی پشتیبانی خود از ایستگاه فضایی بین المللی را متوقف خواهد کرد.

intro 1646069713 - اگزومارس به احتمال زیاد با تاخیر 2 ساله مواجه خواهد شد

یکی از بزرگترین دغدغه های آژانس فضایی اروپا، برنامه ارگوزمارس (Exomars) می باشد. طی این برنامه این آژانس با همکاری روس کازموس، اقدام به ارسال یک مدارگرد و فرودگر به مریخ خواهد کرد.

این ماموریت شامل ساخت یک کاوشگر توسط آژانس فضایی اروپا با نام روزالیند فرانک (Rosalind Frank) شیمی دان مشهور و یک فرودگر روسی به نام کازاچوک (Kazachok) می شود. ارسال این فرودگر ابتدا برای تابستان سال 2022 میلادی برنامه ریزی شده بود که حال به نظر میرسد این برنامه طبق روال پیش نخواهد رفت.

انتظار تاخیر دوساله

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که این موضوع تحت تاثیر حمله روسیه به اوکراین می باشد و بیان کرد:

ما برای کشته شدگان و اثرات تراژدی جنگ در اوکراین افسوس میخوریم. ما تصمیم گیری درباره این موضوع را در الویت قرار داده ایم، نه تنها برای نیرو کاری که در برنامه هایمان تحت تاثیر قرار گرفته اند، بلکه برای ارزش های اروپاییمان که همیشه به طور بنیانی نوع برخورد ما با همکاری های بین المللی را شکل داده است.

پرتاب اگزومارس ابتدا برای تابستان سال 2020 برنامه ریزی شده بود که به علت پاندمی کرونا با تاخیر مواجه شد.باید توجع داشت که پرتاب های برنامه ریزی شده برای مریخ هر 26 ماه یکبار ممکن است، زمانی که مدار های زمین و مریخ در نزدیک ترین مکان خود قرار دارند.

برنامه ریزی ناسا برای پرواز سوم هلیکوپتر نبوغ
> > >

پس بعد از تاخیر در سال 2020، اگر این پرتاب اگزومارس در سال جاری اتفاق نیافتاد، فرصت دیگری تا سال 2024 در دست نخواهد بود و این موضوع بسیار هزینه بر خواهد شد.

a delay of at least two years 1646069538 - اگزومارس به احتمال زیاد با تاخیر 2 ساله مواجه خواهد شد

برخی از طرفداران فضا امیدوارند که کاوشگر برنامه اگزومارس با یافتن یک پرتاب کننده جدید در سال جاری اتفاق بیافتید، اما موضوع بسیار پیچیده تر از جداکردن این کاوشگر از فرودگر روس کازموس است.

برخی از اجزای روزالیند فرانکلین همانند واحدهای حرارتی رادیواکتیو آن، توسط روس کازموس ساخته شده اند، پس پرتاب این کاوشگر بدون پشتیبانی، آژانس فضایی روسیه، نیازمند تغییرات اساسی در طراحی سخت افزار کاوشگر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *