9f3223c0 6ce4 11ed b7fc 2ddb20c8213b 1440x720 - کشف دو کهکشان درحال برخورد توسط هابل
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

تلسکوپ فضایی جیمز وب با اینکه توجه بسیاری را به خود جلب کرده و ستاره جستجو در کیهان اطرافمان است، اما این موضوع چیزی از قدرت و توانایی هایی تلسکوپ هابل کم نکرده است. ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا، تصویری از Arp-Madore 417-391 منتشر کرده است. این تصویر نشان دهنده برخورد عجیب دو کهکشان در فاصله 670 میلیون سال نوری است. نبرد میدان جاذبه این دو کهکشهان حلقه ای عجیب از ستاره گان ایجاد کرده است در حالی که مرکز دو کهکشان بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.

تلسکوپ هابل این تصویر را با استفاده از دوربین پیشرفته نقشه برداری خود گرفته است.  این دوربین کارکشته در گذشته در کشف کهکشان های عجیب و حتی ماده تاریک (Dark Matter) نقش بسزایی داشته است.

9f3223c0 6ce4 11ed b7fc 2ddb20c8213b - کشف دو کهکشان درحال برخورد توسط هابل

محققان با استفاده از هابل در حال تهیه لیستی برای مشاهدات بعدی تلسکوپ فضایی جیمز وب هستند. این دو تلسکوپ اخیرا در پروژه های جالبی با یکدیگر همکاری داشته اند. اما ممکن است که دیگر این تلسکوپ را برای مدت طولانی در صدر این نوع کشف های فضایی نبینیم. این تلسکوپ اخیرا دچار اختلالات سیستمی متعددی در سال های اخیر شده است. انتظار میرود که هابل در نزدیکی سال 2030 به سمت زمین بازگردد و ماموریت طولانی مدتش به پایان برسد.

ناسا و اسپیس اکس درصدد هستند، مدار هابل را افزایش دهند تا این تلسکوپ مدت بیشتری در فضا باقی بماند، اما این افزایش عمر تضمینی نیست. کشف کهکشان ها در نبرد ممکن است یکی از آخرین موفقیت های بزرگ تلسکوپ باشد، حتی اگر  مدت بیشتری در فضا باقی بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *