1623781539 photon capstone 1280x720 1 - Rocket Lab جهت ساخت فضاپیمای مقرون به صرفه برای NASA انتخاب شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
Rocket Lab در حال ساخت دو فضاپیمای مریخ برای ناسا است که این دو کاوشگر Photon بدون سرنشین به سمت سیاره سرخ خواهند رفت تا نه تنها در پروژه های تحقیقاتی شرکت کنند، بلکه همچنین می توانند عملیاتی بودن فن آوری فضایی با قیمت مناسب را ثابت دهند. ماموریت Escape و Plasma Acceleration and Dynamics Explorers (ESCAPADE) در حال حاضر قرار است در سال 2024 آغاز شود.
تلاش ناسا برای استفاده از صنعت تجاری برای اکتشاف مقرون به صرفه تر در فضا، منجر به چندین دستاورد بزرگ در طی چند سال گذشته شده است، اما فضاپیمای فوتون چیزی بالقوه و حتی جالب تر است. برای شروع، سرعت بالاتر برای ساخت، بسیار سریعتر از مدت زمان مورد نیاز برای ساخت فضا پیماهای دیگر. بحث بعدی هزینه ساخت است.
پیتر بک، بنیانگذار و مدیرعامل Rocket Lab، خاطرنشان کرد: “مأموریت های علوم سیاره ای به طور سنتی صدها میلیون دلار هزینه داشته و تحقق آنها تا یک دهه طول می کشید.” “فضاپیمای فوتون ما برای ESCAPADE رویکردی مقرون به صرفه تر برای اکتشافات سیاره ای را نشان می دهد که دسترسی جامعه علمی به منظومه شمسی را سریعتر و ارزان تر می کند.”
اینکه هزینه سخت افزار Rocket Lab در مقایسه با رقبا دقیقاً چقدر است، مشخص نیست. اتمام ساخت این دو فوتون – که طلایی و آبی نامیده می شوند – حدود 11 ماه طول خواهد کشید تا در آن زمان مدارهای بیضوی اطراف کره زمین را ایجاد کنند.
هدف ESCAPADE این است که ببینیم چگونه باد خورشیدی بر جو سیاره قرمز تأثیر می گذارد، و بنابراین درک بیشتری از چگونگی تحول آب و هوای آن در طول زمان کسب می کند. پیش بینی می شود ماموریت اصلی یک سال به طول انجامد.
فوتون از سیستم پیشرانه Curie propulsion استفاده می کند، که برای اولین بار در اوایل سال 2018 در پرتاب موشک مداری این شرکت اجرا شد تا دو CubeSats را به مدار برساند. این برنامه برای استفاده یکپارچه به اصطلاح “سبز” طراحی شده است، Rocket Lab همچنین نسخه قوی تری – HyperCurie – را توسعه داده است که انتظار می رود در ماموریت CAPSTONE آینده ناسا استفاده شود.
همچنین روی آبی و طلایی ردیاب های ستاره ای و چرخ های عکس العمل وجود دارد که Rocket Lab از آنها برای نشان دادن دقیق و همراه گیرنده هایی برای پیمایش در اعماق فضا استفاده خواهد کرد.
با وجود در نظر گرفتن این خوشحالی در مورد ESCAPADE و معامله جدید با ناسا، باید گفت که آزمایشگاه راکت سال سختی را سپری کرده است. پس از شات داون شدن زودرس مرحله دوم موشک الکترون، یک تلاش پرتاب در ماه مه هم به شکست انجامید، که تحقیقات در مورد علت آن هنوز در جریان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *