• 3 اردیبهشت 1403
اروپا دو برابر سریع تر از دیگر قاره ها در حال گرم شدن است
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش سازمان آب و هوای جهانی (WMO) ، اروپا در حال گرم شدن، سریع تر از دیگر قاره ها است. از سال 1991،  سطح گرمای قاره اروپا دو برابر سریعتر از میانگین افزایش دمای جهان، افزایش داشته است. این رخداد موجب به تلاطم شدیدی در آب و هوای این قاره شده است. در سال های گذشته شاهد سیل های شدید و گرمای مرگباری بوده این که از نتایج این افزایش گرما است.

با اینکه اروپا  برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بیش از تمامی دیگر قاره ها منابع مناسب در اختیار دارد، اما نتایج آن برای این قاره فاجعه بار بوده است. به طور مثال از هر چهار نفر در اروپا، سه نفر به سیستم های هشدار اولیه دسترسی دارند تا از فجایع حاصل از تغییرات آب و هوایی مطلع شوند. بر اساس مطالعات سازمان ملل، نیمی از جهان به چنین سیستم هایی دسترسی ندارند.

پتری تالاس ( Petteri Taalas) دبیر کل سازمان آب و هوای جهانی طی بیانیه خبری زور گذشته گفت: اروپا تصویری واضح از گرمایش جهانی است. و به ما یادآوری می کند که حتی یک جامعه آماده نیز از تاثیرات شدید آب و هوایی در امان نیست.

جهان در تب سوزان

با اینکه تمام جهان در تب فرو میرود، اما برخی دیگر از نقاط جهان شاهد تغییرات سریع تری است. از اواسط قرن 1800 که اقتصادهای جهانی آلوده کردن اتمسفر زمین را با سوزاندن میزان زیادی سوخت فسیلی شروع کردند، میانگین دمای جهانی 1.2 درجه سلسیوس افزایش داشته است. اما بیشتر توده های زمینی قاره اروپا افزایش دمای 2 درجه ای را تجربه می کند.

قوانین جدید کریپتو در اروپا برای مقابله با پول شویی و کلاه برداری نتظیم شده اند
> > >

در مقایسه با دوره قبل از صنعت، از سال 1991 ، دمای اروپا به طور میانگین به ازای هر دهه نیم درجه سلسیوس افزایش داشته است. لازم به ذکر است، زمانی که صحبت از تغییرات آب و هوایی می شود، حتی کسری از درجه نیز موجب تغییرات چشمگیری می شود. امواج گرمای شدیدی (Heatwave) که کشور انگلستان در ماه جولای متحمل شد، از آثار این تغییرات بود.

بر اساس گزارشات، 2803 نفر از افراد مسن و بالای 65 سال در گرمای تابستان انگلستان جان باختند. افرادی که در مقابل مشکلات سلامتی حاصل از گرما آسیب پذیر تر هستند. دمای هوا در این کشور به میزان رکورد شکن 40 درجه سلسیوس رسید، که برای انگلستان بی سابقه است.

FX9HrcmXoAA1q0D - اروپا دو برابر سریع تر از دیگر قاره ها در حال گرم شدن است

به گفته سازمان آب و هوای جهانی، این دمای بالای هوا در برخی نقاط انگلستان، در صورتی که میانگین افزایش دما به 1.2 درجه می رسید ، از نظر آماری غیر ممکن می شد. یعنی فقط 0.8 درجه گرمای بیشتر منجر به چنین افزایشی شده است. این سازمان اضافه کرد که امواج گرما یکی از مرگبارترین رخدادهای تغییر آب و هوایی است.

سیلاب های غرب اروپا

germany flood thomas lohnes getty 2048x1363 1 - اروپا دو برابر سریع تر از دیگر قاره ها در حال گرم شدن است
BAD NEUENAHR, GERMANY – JULY 18: Volunteers and residents start the clean up process at their shops and restaurants following severe flash flooding on July 18, 2021 in Bad Neuenahr-Ahrweiler, Germany. (Photo by Thomas Lohnes/Getty Images)

تغییرات آب و هوایی همچنین موجب به افزایش ریسک سیل در اروپای غربی شده است. در جولای سال 2021، سیلاب های خشمگین جان 220 نفر را در آلمان و بلژیک گرفتند و خانه های بسیاری از مردم ساکن این مناطق را از بین بردند. تحقیقات نشان داده، بارش های شدیدی یک روزه در مناطق آسیب دیده، 19 درصد شدید تر از زمانی بوده اند که تغییرات آب و هوایی توسط انسان ها رخ نداده بود.

زمین سریع تر از گذشته در حال چرخش است
> > >

WMO همچنین گزارش داده است، که اروپا در مسیر گرمایش سریع تر از دیگر نقاط کره زمین است. یکی از دلایل گرم شدن شتابان این قاره این است که اروپا بخش هایی از قطب شمال را احاطه کرده است، که تقریباً چهار برابر سریعتر از دیگر نقاط کره زمین گرم می شود.

هر منطقه بر اساس نوع  چشم انداز با آسیب پذیری های منحصر به فردی مواجه است. معمولاً در قطب شمال، نور خورشید و گرما از یخ و برف منعکس می‌شود – اما با ذوب شدن یخ ها سطوح تیره‌ زمین خیس از زیر یخ ها نمایان می شود. این سطوح تیره تر به جای انعکاس گرما، گرمای بیشتری را جذب می‌کنند و تغییرات شدیدتری نسبت به مناطق معتدل‌تر جهان ایجاد می‌کنند.

GlobalWarming HERO - اروپا دو برابر سریع تر از دیگر قاره ها در حال گرم شدن است
Canada, Nunavut Territory, Repulse Bay, Polar Bear (Ursus maritimus) swimming beside melting iceberg near Arctic Circle on Hudson Bay

خوشبختانه اتحادیه اروپا توانسته از بین سال های 1990 تا سال 2020 میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را 31 درصد کاهش دهد. اما به گفته WMO میزان بیشتری از آلودگی هوا توسط انسان ها باید کنترل شود تا شاهد تغییرات شدید کمتری در آب و هوا باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *