پیوند سیاره ای
زمان مطالعه: 2 دقیقه

Skywatchers: شما این فرصت را دارید که نه تنها یک، بلکه دو پیوند سیاره ای (پیوند مریخ-زحل و مشتری-زهره)  را در ماه آوریل 2022 ببینید!

پیوند یک رویداد آسمانی است که در آن دو سیاره، یک سیاره و ماه، یا یک سیاره و یک ستاره نزدیک به هم در آسمان شب زمین ظاهر می شوند. حروف ربط هیچ اهمیت نجومی عمیقی ندارند، اما دیدن آنها خوب است. در منظومه شمسی ما، پیوندها اغلب بین سیارات اتفاق می‌افتد، زیرا سیارات تقریباً در یک صفحه به دور خورشید می‌چرخند – صفحه دایره البروج – و بنابراین مسیرهای مشابهی را در آسمان ما دنبال می‌کنند.

اولین دیدار سیاره‌ای در صبح‌های 4 و 5 آوریل (15 و 16 فروردین) قبل از طلوع خورشید رخ می‌دهد و مریخ و زحل را شامل می‌شود که زحل درخشان‌ترین آنهاست. این دو سیاره به هم می رسند و تقریباً به صورت یک نقطه نورانی ظاهر می شوند. با این حال، اگر دوربین دوچشمی خود را بگیرید، به راحتی می توانید صحنه ای را ببینید که سیارات هر روز صبح موقعیت خود را تغییر می دهند.

Mars Saturn Conjunction Illustration 777x433 1 - از دست ندهید: پیوندهای مریخ-زحل و مشتری-زهره که در این ماه اتفاق می‌افتد!
تصویری از پیوند مریخ و زحل که به شرق در هانتسویل، آلاباما، در ساعت 6:00 صبح در صبح 4 آوریل 2022 نگاه می کند. اعتبار: ناسا/مارشال

همچنین شاهد صعود سریع مشتری درخشان در گرگ و میش صبح خواهیم بود که در هفته آخر آوریل به سمت زهره حرکت می کند. در صبح روز 27 آوریل (7 اردیبهشت) منظره ای عالی از سیارات را تماشا کنید، که شامل یک ماه در حال بزرگ شدن است.

سپس مشتری و زهره در صبح روز 30 آوریل به هم می رسند – به نظر می رسد که تقریباً به یکدیگر برخورد می کنند. با توجه به تابش خیره کننده هر دو سیاره، ناظران مشاهده خواهند کرد که آنها در یک درخشش بسیار درخشان و دیدنی ادغام می شوند!

استفاده از ماهواره های ناسا برای یافتن میکروپلاستیک ها در اقیانوس اطلس
> > >
Jupiter Venus Conjunction Illustration 777x433 1 - از دست ندهید: پیوندهای مریخ-زحل و مشتری-زهره که در این ماه اتفاق می‌افتد!
تصویری از اتصال مشتری و زهره به سمت شرق در هانتسویل، آلاباما، در ساعت 6:00 صبح در صبح 30 آوریل 2022. اعتبار: ناسا/مارشال

مدار زهره نسبت به زمین به خورشید نزدیک‌تر است و مدار مشتری بسیار دورتر است، بنابراین نزدیکی یک توهم است و فقط به این دلیل اتفاق می‌افتد که زمین، زهره و مشتری تقریباً در یک راستا قرار دارند. این رویداد آسمانی در صبح روز اول اردیبهشت ادامه خواهد داشت، اما موقعیت سیارات مشتری و زهره برعکس خواهد شد.

اگر می‌خواهید بدانید در ماه آوریل چه چیز دیگری در آسمان وجود دارد، آخرین ویدیوی “What's Up” از آزمایشگاه پیشرانه جت را ببینید:

با پیوستن مشتری به مهمانی، تجمع سیارات در آسمان صبح از سه به چهار افزایش می یابد. دو پیوند نزدیک – بین مریخ و زحل، و زهره و مشتری – نکات برجسته را در آغاز و پایان ماه ارائه می دهند. و Big Dipper میزبان یک سورپرایز است: یک ستاره دوتایی که ممکن است بتوانید با چشمان خود “آنها را جدا” کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *