1620467367 ibm research 2 nm wafer 1280x720 1 - IBM در مسیر تولید چیپ های 2 نانومتری
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
ساخت چیپ های 2 نانومتری یک قدم به واقعیت نزدیک تر شد. IBM موفق به اثبات مفهوم این چیپ های سیلیکونی شد.
جاسازی قطعات بیشتر داخل یک گوشی همراه همیشه نیازمند قربانی چیزهایی مثل، اندازه گوشی، فضای داخلی، تششعات حرارتی و عمر باتری بوده است. یکی از راه حل های این مشکل کوچک تر کردن قطعات در حین حفظ میزان کارایی و بهره وری آنهاست. پردازنده های 2 نانومتری طراحی شده توسط IBM که اولین پردازنده های 2 نانومتری جهان خواهند بود، این راه حل را به شدت بهبود خواهند بخشید.

این روزها بیشتر گوشی های هوشمند رده بالا از پردازنده های 5 یا 7 نانومتری FinFET بهره می برند. برای مقایسه باید گفت که هر چیپ 5 نانومتری میتواند کمتر از 1 میلیون ترانزیستور در هر میلیمتر مکعب را در خود جاسازی کند، این در حالی است که به گفته IBM چیپ های 2 نانومتری، میتوانند تا 300 میلیون ترانزیستور را در خود جای دهند، که باعث بهبود 45% عملکرد چیپ ها می شود.

باتعداد ترانزیستور های بیشتر، قدرت پردازنده نیز افزایش می یابد که این موضوع طبیعتا باید منجر به افزایش مصرف باتری نیز شود، اما به گفته IBM پردازنده های 2نانومتری مصرف باتری را تا 75% نسبت به چیپ های نسل حاضر کاهش می دهند. اگر این موضوع صحت داشته باشد، میتواند گفت که گوشی های هوشمند آینده میتوانند روزها بدون شارژ به فعالیت خود ادامه دهند.

البته این موضوع فقط شامل گوشی های هوشمند نمی شود. IBM دنیایی را تجسم می کند که دیتاسنتر ها اثرکربنی کمتری تولید می کنند و خودرو های بدون سرنشین میتوانند اجسام را زودتر تشخیص دهند و از تصادفات جلوگیری کنند. چیپ های کوچک تر همچنین مشکلات زیادی را برای صنعت اینترنت اشیا حل میکند، چرا که این صنعت معمولا با مشکل کمبود فضا مواجه است و نیاز به قدرت پردازش فوق العاده دارد.

به روز رسانی جدید پلی استیشن 5 امکان ذخیره بازی ها بر روی فلش دیسک را میسر می کند
> > >

البته باید اضافه کنیم که تا ساخت چیپ های 2 نانومتری زمان زیادی باقی مانده است و ممکن است سال ها طول بکشد تا این اثبات مفهوم به یک محصول آماده ارائه به بازار تبدیل شود  به خصوص که تمام دنیا با مشکل کمبود سیلیکون مواجه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *