• 3 اردیبهشت 1403
روسیه از طرح ایستگاه فضایی ROSS رونمایی کرد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روسیه بلاخره نمایی از ایستگاه فضایی که پس از خروج خود از برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد ساخت، ارائه کرد. به گزارش رویترز آژانس فضایی روسکوسموس روسیه (Roscosmos) مدلی از ایستگاه فضایی آینده خود را به اشتراک گذاشته است که رسانه های تحت کنترل دولتی آن را ROSS می نامند.

تاسیسات مداری این ایستگاه در دو مرحله راه اندازی می شود که با چهار ماژول شروع می شود و با یک پلتفرم خدماتی به شش ماژول گسترش می یابد. این طرح چهار فضانورد را طی تورهای دوره ای در خود جای می‌دهد و طبق گزارش‌ها، به روسیه امکانات نظارتی بهتری بر روی زمین نسبت به چیزی که از ایستگاه فضایی بین المللی دریافت می کند می دهد.

متاسفانه اگر جزئیات دقیق بیشتری بخواهید، ناامید خواهید شد. Roscosmos تاریخ‌ خاصی از برنامه های خود ارائه نکرده است و رسانه‌های دولتی ادعا می‌کنند که فاز اول این برنامه بین سال‌های 2025 و 2030 راه‌اندازی می‌شود. مرحله دوم نیز بین سال‌های 2030 تا 2035 صورت خواهد گرفت و ممکن است فاصله زیادی بین خروج روسیه از برنامه ISS در سال 2024 و جایگزین عملی آن وجود داشته باشد.

E7oCVUcWQAk7Q9W - روسیه از طرح ایستگاه فضایی ROSS رونمایی کرد

روسکوسموس در ماه ژوئیه خروج خود از ایستگاه فضایی بین المللی را در واکنش به تحریم های غرب و سایر اقدامات پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه اعلام کرد. اگر این اقدام صورت بگیرد، به دو دهه حضور مشترک و دائمی آمریکا و روسیه در ایستگاه فضایی پایان خواهد داد.

روسیه همچنان تا پایان سال 2024 به تعهدات خود عمل خواهد کرد و حتی قراردادی برای تعویض صندلی های پرواز با ایالات متحده دارد.

آمریکا عملیات خود بر روی ایستگاه بین المللی فضایی را تا سال 2030 تمدید کرد
> > >

این کشور انگیزه هایی برای راه اندازی پلتفرم خود در سریع ترین زمان ممکن دارد. فقدان دسترسی به ایستگاه فضایی توانایی روسیه را برای انجام مشاهدات زمینی که قبلاً ذکر شد و همچنین تحقیقات با جاذبه کم را محدود خواهد کرد.

موضوع غرور ملی نیز وجود دارد. روسیه آخرین ایستگاه خودگردان خود، Mir را در سال 2001 از کار انداخت. ROSS نه تنها به روسیه کمک می کند که به فعالیت های خود ادامه دهد، بلکه تلاش های قبلی این کشور را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *