رگبار شهابی Eta Aquarid هفته آینده آغاز می شود

ستاره شناسان و علاقه مندان این هفته میتوانند برای مشاهده آواره باقی مانده از دنباله دار Halley به آسمان شب نگاه کنند.

این آوار منجر به یک رگبار شهابی با نام Eta Aquarid خواهد شد. این شهاب ها که با سرعت 148 هزار مایل در ساعت حرکت میکنند، وقتی وارد جو زمین می شوند، به علت سرعا بسیار بالا دنباله گاز مانندی از خود به جای میگذارند که تا از چند ثانیه تا چند دقیقه در اتسمفر باقی میمانند. این دنباله از ذرات آواری که بر اثر حرکت شهاب ها ایجاد شده تشکیل شده اند.رگبار Eta Aquarid معمولا در زمان اوج خود حدود 30 دنباله دار در ساعت پدید می آورد.

نکته جالب اینکه آوار باقی مانده از دنباله دار Halley هر سال با اتمسفر زمین تماس برقرار میکنند، اما خود این دنباله دار به ندرت در آسمان شب دیده می شود. این آوار هر سال به این دلیل پدید می آید که هسته این دنباله دار با ورود به منظومه شمسی، لایه ای از یخ و سنگ به فضای اطراف خود ساطع می کند. این آوار پخش شده بعد ها تبدیل به رگبار شهابی Eta Aquarid در ماه می می شود. لازم به ذکر است که دنباله دار Halley بار دیگر در سال 2061 به بخش داخلی منظومه شمسی خواهد رسید. و اخرین باری که در آسمان شب زمین دیده شد سال 1986 بود. بهترین زمان برای مشاهده این رگبار شب روز چهار شنبه 5 ماه می خواهد بود.

این رگبار در شب 4 می آغاز خواهد شد و ممکن است تا 6 می ادامه پیدا کند و هم در نیم کره شمالی و هم نیم کره جنوبی قابل مشاهده خواهد بود. بهترین زمان برای مشاهده آن ساعات قبل از سپیده دم خواهد بود. البته افراد حاضر نیم کره جنوبی شانس بهتری برای مشاهده این رگبار دارند. همچنین میزان آلودگی نوری نقش کلیدی در مشاهده این رگبار خواهد داشت.

تولید اولین مانیتور گیمینگ جهان با تکنولوژی IGZO در ژاپن
بیشتر

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

فروش صدهزار دستگاه Redmi K40 Gaming در یک دقیقه

خواندن مطلب بعدی ←

پرینتر های EcoTank Pro شرکت اپسون با جوهر بی پایان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *