• 3 اردیبهشت 1403
ad5dae80 2886 11ed b55e 7151dee5961e 1440x720 - همکاری تلسکوپ فضایی هابل و جیمز وب برای به نمایش گذاری تصاویر خیره کننده از کهکشان فانتوم
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) از زمانی که شروع به ارسال تصاویر به زمین کرده بسیاری از ما را حیرت زده کرده است. اما گاهی اوقات حتی پیشرفته ترین تلسکوپ فضایی ساخته شده تا کنون به کمک کمی کمک نیاز دارند تو خود را بیشتر نشان دهند.

روز دوشنبه آژانس فضایی اروپا تصویر جدیدی از کهکشان ملقب به فانتوم  (Phantom) منتشر کرد. Messier 74 یا M74 که نام رسمی این کهکشان می باشد  تقریباً 32 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و از زمانی که در سال 1780 توسط پیر مکشین (Pierre Méchain) کشف شد، مورد علاقه ستاره شناسان بوده است.

چیزی که این تصویر از کهکشان فانتوم را با تصاویری که در گذشته دیده‌اید متفاوت می‌کند، ترکیبی بودن آن است. این ترکیب شامل طول موج های مرئی و فرابنفش است که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده و نور مادون قرمز آن نیز توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر برداری شده است.

e832de90 2886 11ed af9b c8f014f99e8e - همکاری تلسکوپ فضایی هابل و جیمز وب برای به نمایش گذاری تصاویر خیره کننده از کهکشان فانتوم

می توانید تصاویر جداگانه ای که این دو گرفته شده را در زیر مشاهده کنید. عکس M74 که توسط جیمز وب گرفته شده تمام گاز و غبار موجود در لبه بیرونی کهکشان که با عنوان مارپیچ طرح بزرگ یا Grand design spiral شناخته می شود را برجسته می کند. این تصویر همچنین خوشه ستاره ای هسته ای را در مرکز آن نشان می دهد.

این نمای جدید از کهکشان فانتوم بیش از اینکه یک تصویر زیبا باشد، گواهی بر این است که تلسکوپ فضایی هابل هنوز چقدر  میتواند به جامعه علمی کمک کند و چه قدرتی برای ارائه دارد.

آژانس فضایی اروپا می‌گوید مشاهدات هابل از M74 تشکیل‌های ستاره‌ای به نام مناطق “H II” در کهکشان را نشان داد.

Heart of the Phantom Galaxy - همکاری تلسکوپ فضایی هابل و جیمز وب برای به نمایش گذاری تصاویر خیره کننده از کهکشان فانتوم

 

دانشمند ادعا می کند ستاره ها در واقع می توانند یک ابزار ارتباطی باشند
> > >

باید اعتراف کنیم، این برای تلسکوپی که تنها قرار بود به مدت 15 سال فعال بماند، اما 32 سال است که با قدرت در حال فعالیت است، بسیار خوب است.

آژانس فضایی اروپا همچنین می گوید:  با ترکیب داده‌های تلسکوپ‌هایی که در سراسر طیف الکترومغناطیسی کار می‌کنند، دانشمندان می‌توانند بینش بیشتری نسبت به اجرام نجومی نسبت به استفاده از یک رصدخانه منفرد، حتی رصدخانه‌ای به قدرتمندی  جیمز وب به دست آورند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *