فضاپیمایی به اندازه یک کیف دستی در جستجوی یخ بر روی کره ماه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آرتمیس 1 تنها ماموریت مربوط به کره ماه در روز های اخیر نیست. در روز چهارشنبه، سی نوامبر سال جاری، موشک فالکون 9 شرکت اسپیس اکس به همراه فرودگر ژاپنی Hakuto-R و کاوشگر رشید امارات متحده عرب، زمین را به مقصد ماه ترک خواهد کرد. این موشک یک محموله جالب دیگر را نیز با خود به ماه حمل خواهد کرد: یک فضاپیمای مدارگرد کوچک به نام Lunar Flashlight یا چراغ قوه قمری.

در حالی که توجه به پرواز های تجاری به سمت کره ماه در حال افزایش است، این فرودگر میتواند اولین ماموریت خصوصی فرود بر ماه باشد. با این حال سقوط فرودگر اسرائیلی Beresheet در حین فرود بر روی ماه در سال 2019 نیز ثابت کرد که فرود بر روی ماه همچنان برای ما انسان ها یک چالش بزرگ است. البته بیشتر برای ماموریت های تجاری و خصوصی.

افزایش توجه به ماه

کاوشگر رشید امارات عرب نیز اولین ماموریت این UAE به کره ماه تلقی می شود. این در حالی است که مدارگرد مریخ با نام امید، که در سال 2020 پرتاب شد به سلامت به مقصد خود رسید. از طرفی ناسا نیز با شرکای تجاری خود در حال همکاری برای راه اندازی ماموریت های دیگر بر روی ماه است. همانند ماموریت فردگر قمری اسپیس اکس که جزوی از برنامه:”خدمات محموله تجاری ماه” است. همه این اقدامات در جهت آمادگی برای فرود مجدد انسان بر روی ماه صورت گرفته است.

e lunar flashlight wo laser dec2019 - فضاپیمایی به اندازه یک کیف دستی در جستجوی یخ بر روی کره ماه

ماموریت Lunar Flashlight، شامل یک سازه کوچک به نام CubeSat است که به اندازه یک کیف سامسونت است. این سازه به دور  کره ماه به پرواز در خواهد آمد و به جستجوی یخ بر روی این قمر خواهد پرداخت. CubeSat در مدار بیضی شکلی به نام Rectilinear halo orbit به دور ماه به پرواز در خواهد آمد.

این ماهواره هر 6 روز یکبار  از نزدیکی قطب جنوبی ماه خواهد گذشت و این کار را ده بار تکرار خواهد کرد. در هر گذر داده هایی از سطح ماه جمع آوری خواهد. این داده ها با استفاده از بازتاب سنج لیزری نصب شده بر ر روی ماهواره که با چهار فرکانس مختلف فعالیت می کند جمع آوری خواهد شد. این لیزر ها به سمت سطح ماه پرتاب خواهند شد و نوع برخورد آن بر روی سطح، مواد تشکیل دهنده سطح (یخ یا سنگ) را مشخص خواهد کرد.

اهمیت وجود یک بر روی ماه

 

به گفته Glenn Lightsey یکی از دست اندرکاران ماموریت Lunar Flashlight، ماهواره CubeSat تا فاصله 20 کیلومتری سطح کره ماه پرواز خواهد کرد. این فاصله در مقایسه همانند فاصله پرواز یک هواپیمای تجاری از سطح زمین است.

این اواخر باور وجود یخ بر روی ماه در بین محققان در حال افزایش است، به همین دلیل ناسا به این نوع کاوش علاقه نشان داده است و در صدد کشف یک بر روی قمر سیارمان است. در کنار ماموریت Lunar Flashlight ناسا یک برنامه دیگر با نام چالش Break the Ice پیاده سازی کرده است که طی آن پروپوزال های مختلفی را برای تکنولوژی های حفاری یخ بر روی ماه دریافت خواهد کرد.

از نظر علمی نیز این ماموریت اهمیت زیادی دارد. کشف و مطالعه یخ بر روی کره ماه به مطالعه گذشته آن کمک خواهد کرد. از طرفی نحوه شکل گیری یخ بر روی این قمر نیز یک سوال در انتظار پاسخ خواهد بود. ممکن است این یخ ها توسط شهاب سنگ ها به ماه آورده شده باشند. و یا یک فرایند طبیعی در شکل گیری آن ها نقش داشته است.

LunarFlashlight AutoF - فضاپیمایی به اندازه یک کیف دستی در جستجوی یخ بر روی کره ماه

Lightsey در ادامه گفت: از دیدگاه کاوش توسط انسان ها، وجود مقادیر زیاد یخ بر روی ماه، و توانایی دسترسی ما به آن، نحوه کاوش ما بر روی ماه را دگرگون خواهد کرد.

نیاز به گفتن ندارد که آب برای فعالیت آن ها چقدر اهمیت دارد. به غیر از مصرف آب برای آشامیدن، میتوان از آن برای تولید اکسیژن استفاده کرد. همچنین میتوان از آن به عنوان اکسیده کننده سوخت استفاده کرد. آب یک ماده سنگین است، به همین دلیل حمل آن از زمین به ماه در ماموریت های طولانی مدت دشوار است. اگر در حال حاضر منبع آب قابل دسترسی در ماه وجود داشته باشد، میتوان از آن برای ماموریت های انسانی استفاده کرد. به این اصل “استفاده از منابع درجا” گفته می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *