صفحه نتایج گوگل اطلاعات نامطمئن را مشخص می کند

خیلی از افراد گوگل را به عنوان منبع حقایق و واقعیت ها می دانند. با اینکه این پنداشت درست نیست، بسیاری از افراد با گوگل کردن برخی مطالب و موضوعات اولین گذینه ای که در روبروی خود میبینند را به عنوان حقایقی واحد و بدون اشتباه در نظر میگیرند. حال گوگل در صدد است تا از این اشتباهات جلوگیری کند و در صفحه اصلی خود در این باره با کاربر اطلاعاتی را ارجاع دهد.

بسیاری از افراد گوگل را به عنوان یک دانشنامه می بینند و فراموش میکنند که گوگل یک موتور جستجو است. افراد چه به صورت ناخواسته و یا از روی عمد این موضوع را در نظر نمیگیرند که گوگل فقط اطلاعات منتشر شده در وبسایت های دیگر را به نمایش می کشد و هوش مصنوعی این موتور جستجو، نتایجی را به کاربر نشان می دهد که بیشترین شباهت را به گذینه های جستجو شده توسط کاربر دارد. بعضی وقت ها ممکن است این اطلاعات اشتباه باشد و گاهی برخی افراد سودجو از این قابلیت استفاده کرده تا اطلاعاتی نادرست را به دلایلی مختلف در فضای اینترنت پخش کنند.

گوگل زمانی که این اطلاعات به صورت مکرر در حال تغییر و جهش است نمیتواند مشخص کند که آیا این اطلاعات صحیح است یا خیر، مخصوصا زمانی که وبسایت های منتشر کننده خبر، منبع اطلاعاتی خود و صحت داده های سایت خود را به موتور جستجو اطلاع نداده اند. برای مواجه با این چالش گوگل به تازگی یک اعلان بزرگ در بالای صفحه اصلی نتایج اضافه کرده است و به کاربر اطلاع می دهد که این اطلاعات به طور مکرر در حال تغییر است و از کاربر میخواهد که به منابع معتبر دیگری مراجعه کند و یا پس از گذشت مدتی دوباره به جستجو بپردازد.

کشتی فضایی ایلان ماسک به هوا رفت
بیشتر

این قابلیت در کنار قابلیتی که مدتی پیش توسط گوگل معرفی شد و به کاربران اجازه میداد تا زمینه ای در مورد اطلاعات موجود در موتور جستجو اضافه کنند میتواند برای اطمینان از داده های موجود بسیار مفید واقع شود. این قابلیت ها به کاربر کمک می کند تا از منبع و صحت اطلاعات اطمینلان حاصل کرده و تصمیم بهتری در جهت اعتماد یا عدم اعتماد به اطلاعات روی صفحه بگیرند. البته سوال اینجاست که آیا کاربران برای خواندن و اطلاعات بیشتر به این اعلان ها توجه خواهند کرد یا خیر؟

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

ساعت هوشمند Smart Clock 2 لنوو به همراه پایه شارژر بی سیم در دست ساخت است

خواندن مطلب بعدی ←

بروز رسانی ویندوز 11 برای ویندوز 10 تا سال آینده عرضه نخواهد شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *