• 25 فروردین 1403
1621143306 mars per 1280x720 1 - کاوشگر استقامت بلاخره به ماموریت خود باز میگردد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کاوشگر استقامت (Perseverance) چند ماهی است که بر روی سیاره سرخ فرود آمده است، ولی در این مدت ماموریت اکتشافی اصلی خود را آغاز نکرده است.

به گزارش هاسترتک، این کاوشگر طی ماه های اخیر به عنوان ایستگاه ارتباطی برای هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) عمل کرده است و فقط موفق به مطالعه برخی سنگ های نزدیک به مکان فرود خود شده است. حال که پرواز های هلیکوپتر با موفقیت تمام انجام شده است زمان آن رسیده که اسقامت به ماموریت اصلی خود باز گردد.

ماموریت کاوشگر استقامت با استفاده از دوربین رزولوشن بالا و لیزر تعبیه شده بر روی آن به مطالعه سنگ های محیط اطراف خود خواهد پرداخت. همانطور که شاید مطلع باشید این کاوشگر در دره ای بر روی مریخ به نام جزرو (Jezero) فرود آمده است که محققان معتقدند، ممکن است در گذشته های دور دریاچه ای بزرگ بوده باشد. اگر این تئوری درست باشد ممکن است در این دره نشانه هایی از حیات نیز یافت شود.

مطالعه این سنگ ها میتواند به محققان در مطالعه زندگی در گذشته سیاره سرخ و نحوه به وجود آمدن سنگ ها کمک کند. یکی از بزرگترین سوالاتی که محققان در پی پاسخگویی به آن هستند این است که آیا سنگ های موجود در این دره، رسوبی است یا آتشفشانی. سنگ های رسوبی مثل ماسه سنگ ها گاهی اثرات آب در خود دارند و یا تکه هایی مثل شن، گل و یا خاک رس در آنها یافت می شود که ممکن است علائم زیستی را در خود حفظ کنند ولی سنگ های آتشفشانی همانطور که از نامشان پیداست از فوران آتشفشان ها به وجود آمده اند. سنگ های رسوبی برای مطالعه نشان های زندگی در گذشته های دور بسیار کلیدی است و محققان روی زمین به خوبی می دانند که ماسه سنگ ها بهترین کاندید برای یافتن اثری از موجوداتی است که مدتهاست منقرض شده اند، اما سنگ های آتشفشانی معمولا چنین خاصیتی ندارند و برای مطالعاتی دیگر از آنها استفاده می شود.

ناسا ماموریت هلیکوپتر Ingenuity را گسترش داد
> > >
کاوشگر استقامت در طول ماموریت خود در محیط دره جزرو حرکت کرده و تعداد زیادی سنگ را مطالعه خواهد تا شاید اثری از زندگی بر روی مریخ یافت شود و در حد ممکن در مورد سیاره اطلاعات جمع آوری کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *