• 3 اردیبهشت 1403
تصاویر خیره کننده پرواز آزمایشی اوریون از ماه و زمین
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کپسول اوریون ناسا عضوی از برنامه آرتمیس است. این برنامه با هدف سفر مجدد انسان به ماه و توسعه حضور پایدار انسان بر روی قمر سیارمان برنامه ریزی شده است. اوریون که مدتی پیش زمین را به مقصد مدار ماه ترک کرد، در حال نزدیک شدن به نیمه راه پرواز آزمایشی خود است. پروازی که کپسول را در میسری به طول ده ها هزار کیلومتر در اطراف ماه میفرستد.

این کپسول که سه آدمک آزمایشی را حمل می کند حدود یک هفته پیش پرتاب شد. پرواز آزمایشی 4 میلیارد دلاری که با هدف هموار کردن مسیر سفر به ماه برای فضانوردان در آینده صورت گرفته است. اوریون نزدیک به یک هفته در این مدار باقی خواهد ماند و نیمی از مسیر را قبل از بازگشت به زمین طی خواهد کرد.

این کپسول روز گذشته در فاصله 380000 کیلومتری از زمین قرار داشت. انتظار می رود که اوریون طی چند روز آیتده به حداکثر مسافت 432000 کیلومتر از زمین  برسد. این مسافت یک رکورد جدید را برای کپسول هایی که با هدف جابجایی افراد طراحی شده اند، به ثبت می رساند.

NASA ORION MOON 01 1456x1150.jpeg - تصاویر خیره کننده پرواز آزمایشی اوریون از ماه و زمین

جیم گفر، یکی از مدیران Orion، در مصاحبه‌ای با ناسا در اوایل هفته گفت: این یک آمار است، اما چیزی نمادین را نشان می دهد. مسئله این است که خودمان را به چالش بکشیم تا دورتر (از زمین) برویم، بیشتر آنجا بمانیم و از محدودیت های آنچه قبلاً کشف کرده ایم فراتر برویم.

ناسا این  آزمایش را تمرین برای پرواز بعدی به ماه در سال 2024 میداند اما اینبار این پرواز با فضانوردان واقعی انجام خواهد شد. این به این معنی است فرود انسان بر روی ماه بار دیگر در سال 2025 ممکن خواهد شد. . فضانوردان آخرین بار 50 سال پیش در طی ماموریت آپولو 17  پا بر روی ماه گذاشتند. در اوایل هفته، بخش کنترل ماموریت اوریون در هیوستون آمریکا حدود یک ساعت ارتباط خود را با فضاپیما از دست دارد. در آن زمان، ماموران کنترل در حال تنظیم پیوند ارتباطی بین Orion و شبکه فضای عمیق (Deep Space network) بودند و فضاپیما در حال حاضر در سلامت کامل به سر میبرد.

دانشمند ادعا می کند ستاره ها در واقع می توانند یک ابزار ارتباطی باشند
> > >

به‌عنوان بخشی از پرواز آزماشی  اوریون تا فاصله 130 کیلومتری به ماه نزدیک شد، در حالی که با سرعت فوق‌العاده 8210  کیلومتر در ساعت در حرکت بود. در این سفر همچنین ناسا تصاویری از ماه، زمین و فضای بین آن‌ها گرفت که میتوانید این تصاویر را در ادامه مطلب مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *