• 31 اردیبهشت 1403
1612002538 gamestop stock what is happening - بر سر سهام GameStop چه آمد و چگونه گران شد؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

این روزها اخبار زیادی در شبکه های خبری و اجتماعی سرتاسر جهان درباره سهام GameStop است، ولی چه اتفاقی افتاده است؟

اجازه دهید ابتدا به زبان ساده برای اشخاصی که کمترین آشنایی با سهام ندارند، توضیح دهیم جریان سهام بالارفته GameStop چیست.تصور کنید شما یک کپی از یک کتاب را در اختیار دارد که قیمت آن 100 هزار تومان است. دوست شما درحالی که اطمینان دارد این کتاب هفته آینده به مبلغ 50 هزار تومان فروش خواهد رفت، کتاب را از شما قرض گرفته آن را به مبلغ 100 هزار تومان میفروشد، و هفته بعد یک کپی جدید را به مبلغ 50 هزار تومان می خرد، آن کپی جدید را به شما می دهد و 50 هزار تومان سود را برای خود نگه میدارد.

حال چه اتفاقی می افتد اگر اشخاصی پیدا شوند و این کتاب ها را با تعداد بالا خریداری کنند و باعث شوند به دلیل درخواست بالا، قیمت کتاب به جای 50 هزار تومان به 200 هزار تومان برسد؟این دقیقا بلایی است که سر برخی سرمایه گذاران بزرگ در آمریکا آمده و میلیارد ها دلار ضرر کرده اند.

کاربران وبسایت Reddit در یک اقدام هماهنگ، یک شبه میزان زیادی از سهام فروشگاه بازی های کامپیوتری GameStop را از طریق پلتفرم های معامله سهام مثل نرم افزار رابین هود RobinHood خریداری کرده اند، این باعث شده که قیمت هر سهام این کمپانی از چیزی حدود 6 دلار در هر سهم به بالای 400 دلار در هر سهم برسد.

جدا از این کمپانی این افراد اقدام به خرید سهام کمپانی های دیگری مثل نوکیا و شبکه AMC نیز کرده اند. این باعث شده که میزان عظیمی از پول های سهامداران بزرگ در گرو فروش سهام ها توسط این افراد باشد.

بیشترین جستجوهای سال 2020 از نگاه گوگل
> > >

1612002583 robinhood beleggers - بر سر سهام GameStop چه آمد و چگونه گران شد؟

ولی اقدامات صورت گرفته از طرف مسئولین و همچنین صاحب امتیاز نرم افزار رابین هود برای مقابله با این افزایش شدید خرید سهام، مردم را به خشم آورده و نه تنها از فروش این سهام سر باز میزنند بلکه افراد زیادی در شبکه های اجتماعی و پلتفرم های ارتباطی دست به دست هم داده اند که میزان بیشتری سهام بخرند و قیمت را بالاتر ببرند و در نتیجه ضرر بیشتری به سهامداران بزرگ بزنند.

دلیل این بازخورد خشمگینانه از سوی مردم این است که “چطور وقتی افراد پولدار و سرمایه داران بزرگ، بازار سهام را برای سود خود مورد سوء استفاده قرار میدهند کسی اقدامی نمیکند؟ ولی وقتی افراد ناشناس و بی سرمایه این کار را میکنند، پروتکل های مختلفی برای جلوگیری از خرید سهام و کنترل بازار پیاده سازی می شود؟”.

به طور مثال نرم افزار رابین هود که طی سال 2016 با شعاری ادعا کرده بود “اجازه دهید مردم نیز (سهام) معامله کنند” بعد از بالا رفتن قیمت سهام های اشاره شده، اقدام به منع کاربران برای خرید این سهام ها تا اطلاع ثانوی کرد. پس از اینکه کاربران به صفحه گوگل این نرم افزار هجوم آوردند، این نرم افزار یک شبه صدها هزار امتیاز منفی دریافت کرد، که البته گوگل نیز این امتیاز هارا حذف کرد و باعث بالاگرفتن خشم بیشتر مردم شد.

مردم از طرفی همچنان از دست سهامداران بزرگ وال استریت (Wall-street) که در سال 2008 با اقدامی مشابه بازار را به آشوب کشیدند و باعث ضرر و زیان بسیار شدند خشمگین هستند.

این روزها اخباری زیادی نیز از این موضوع در شبکه های خبری آمریکایی پخش می شود، از گریه کردن یکی از این سهامداران بزرگ جلوی دوربین خبری گرفته تا پرونده بازرسی شکایات از نرم افزار رابین هود به دلیل زیر پا گذاشتن حق عمومی مردم برای خرید سهام، و یا تحریم کاربران توسط پلتفرم های مختلف مثل نرم افزار Discord به دلیل بحث و دامن زدن به مسئله خرید سهام.

تصویر روز ناسا: دیو گرسنه
> > >

ولی به نظر نمیرسد که مردم این کشور قصد عقب نشینی داشته باشند، به خصوص با اینکه متوجه شده اند که تا حدی که فکر میکردند آزادی عمل در بازار سهام ندارند و قوانینی که برای آنها تعریف شده برای همه رعایت نمی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *