1622817217 face masks main uns 1280x720 1 - استفاده از ماسک ممکن است منجر به انقراض برخی ویروس های آنفولانزا شده باشد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

استفاده از ماسک طی پاندمی کووید 19، منجر به کاهش آلودگی ها در فصل انفولانزای شده است و یکی از رشته های این ویروس با نام 3c3.A ممکن است برای همیشه از بین رفته باشد.

در زمان پاندمی روش زندگی افراد دستخوش تغییرات بسیاری شد. تجمع افراد منع شد، بسیاری در فضاهای خارج از منزل و یا حتی داخل آن مجبور به استفاده از ماسک بودند، فاصله گذاری اجتماعی شدیدا توصیه می شد و با محدودیت و ممنوعیت بسیاری از سفر ها و پرواز ها روبرو بودیم و از همه مهم تر بهداشت فردی به خصوص شستن مکرر دست ها برای بسیاری از افراد اهمیت بیشتری پیدا کرد.

حال به نظر می رسد که رعایت این موارد منجر به کاهش شدید میزان انفولانزا و سرماخوردگی در زمستان گذشته شه استد. البته متخصصان هشدار داده اند که با کم شدن و یا از بین رفتن این محدودیت ها ممکن است دوباره با موج عظیمی از انفولانزا و سرماخوردگی ها در فصل های بعدی مواجه باشیم، اما ممکن است ساخت واکسن برای محافظت بدن در مقابل انفولانزا از گذشته نیز آسان تر شده باشد.
بر اساس گزارش Stat News ممکن است اقدامات ایمنی و بهداشتی صورت گرفته طی پاندمی، برخی رشته های ویروس انفولانزای H3N2 را برای همیشه منقرض کرده باشد. البته هنوز برای اطمینان از این موضوع کمی زود است. ویروس های H3N2 معمولا بسیار متنوع تر از انفولانزای H1N1 هستند، به همین دلیل تولید واکسنی که بتواند در مقابل تمامی رشته های این ویروس از بدن محافظت کند کار بسیار دشواری است.

لازم به ذکر است برای ثبت آلودگی های آنفولانزا در جهان از یک دیتابیس بین المللی استفاده می شود، و آخرین باری که نام ویروس H3N2 3c3.A در این دیتابیس ثبت شده است، ماه مارچ سال 2020 بوده است. همچنین نام یکی از انواع انفولانزای نوع B به نام B/Yamagata نیز مدتهاست که در این دیتابیس مشاهده نشده است. این نوع ویروس های انفولانزا ممکن است همچنان در جایی از دنیا وجود داشته باشد و هنوز برای اطمینان از انقراض آن کمی زود است، اما همانطور که گفته شد، ممکن است اقدامات ایمنی صورت گرفته برای مقابله با کووید 19 باعث کاهش همیشگی انواع ویروس آنفولانزا شده باشد.

کووید 19 موجب التهاب طولانی مدت تیروئید در برخی بیماران می شود
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *