توطئه فرود بر روی ماه چگونه شکل گرفت
زمان مطالعه: 3 دقیقه

فرود بر روی ماه رویدادی تاریخی بود که در تابستان 1969 زمانی که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) به عنوان اولین انسان ها بر روی ماه قدم برداشتند.

این نقطه عطف که نقطه اوج سالها تلاش بود، برای میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا پخش شد. برای بیشتر شنوندگان و بینندگان هر چقدر که این لحظه اعجاب انگیز به نظر می رسید، ولی شکی در حقیقت رخداد در حال اتفاق نداشتند. اما در این بین یک نفر بود که نمیتوانست باور کند فرود بر روی ماه در حال رخ دادن است. در نهایت معلوم شد که همین یک نفر برای عوض کردن همه چیز کافی است.

بیل کیسینگ ( Bill Kaysing) به گفته دخترش وندی (Wendy) در سال ها قبل از ماموریت آپولوی 11 به عنوان یک نویسنده تکنیکال در یک انتشارات تکنیکال برای کمپانی به نام Rocketdyne مشغول به کار بود. او در سال 1963 از کارش استعفا داد و به عنوان یک فرد نامقلد در گوشه ای از اجتماع به زندگی خود ادامه داد

.سال ها پس از ماموریت فرود بر ماه، بیل کتابی به نام “ما هیچ وقت به ماه نرفتیم: کلاه برداری 30 میلیارد دلاری آمریکا” نوشت. این کتاب در بین افرادی هم عقیده موفقیت کوچکی پیدا کرد و امروزه به عنوان توطئه فرود بر ماه شناخته شده است.

چرا بیل کیسینگ باور داشت فرود بر روی ماه جعلی است؟

how the moon landing conspiracy gained traction 1651103872 - توطئه جعلی بودن فرود بر روی ماه چگونه شکل گرفت

وقتی بیل شغلش را ترک کرد به نوعی به یک فرد خانه به دوش تبدیل شد که این موضوع در آگهی فوت وی در مجله The independent منعکس شده است. او ابتدا خانه اش را فروخت و اقدام به خرید تریلری کرد و خانواده اش را به یک سفر جاده ای بی پایان برد. او مدتی بعد خانواده خود را نیز رها کرد و به زندگی در جاده ها ادامه داد.

Rocket Lab جهت ساخت فضاپیمای مقرون به صرفه برای NASA انتخاب شد
> > >

او قبل از هرچیز نویسنده بود و اقدام به انتشارات کتبی کرد که به دیگران آموزش میداد چطور مثل وی زندگی کنند. او بعدها ذهنیتی “ضد موقعیت فعلی” پیدا کرد که در نهایت منجر به طرز فکر توطئه سازی در او شد.

در ابتدا ایده انتشار کتابی درباره جعلی بودن فرود بر روی ماه به عنوان یک ظنز نامه بود و منتشر کننده کتاب که با بیل قرار داد بست بر سر این موضوع توافق کرده بود. بیل طی مصاحبه ای با Los angles free press بیان کرد، در حین نوشتن کتاب مدارکی که او برای این کتاب پیدا کرد به مرور زمان خودش را متقاعد کرد و در نتیجه احساس کرد که این موضوع حقیقت دارد.

این موضوع شامل این عقیده می شود که احتمال فرود بر روی ماه در آن زمان حدود 0.017% درصد بوده است، که البته اعلام نکرده این ارقام از کجا بدست آمده است. او از اسناد خود و زمانی که در Rocketdyne کار میکرد برای سوق دادن توطئه خود استفاده کرد.

کیسنگ حتی اقدام به معرفی توطئه دیگری کرد که دلیل ساخته و پرداخته کردن فرود بر روی ماه را توضیح می داد. او عقیده داشت که دولت با استفاده از یک استودیوی فیلم زیر زمینی و با به کار گیری جلوه های ویژه فیلم فرود بر روی ماه را جعل کرده است.

زمانی که توطئه فرود بر ماه طرفدار پیدا کرد

why bill kaysing believed the moon landing was faked 1651103872 - توطئه جعلی بودن فرود بر روی ماه چگونه شکل گرفت

قبل از انتشار کتاب بیل کیسینگ نیز جمعیت آمریکا پس از رخداد (رسوایی؟) واترگیت، که منجر به استفای نیکسون رئیس جمهور آمریکا شد، به دولت خود بی اعتماد بودند.

کشف ابرسیاه چاله های کوچک به چه معنی است؟
> > >

با وجود مدارکی که بیان میکرد افراد در قدرت میتوانند همانند حکومت نیکسون  به عموم مردم دروغ بگویند  افکار مردم نسبت به دولت در تزلزل بود. وقتی بیل کیسینگ کتاب “ما به ماه نرفتیم” را 1976 منتشر کرد، بسیاری از مردم آماده چنگ زدن به این ایده بودند که به سرعت از کنترل خارج شد.

دور سال 2001 شبکه فاکس از کیسینگ دعوت کرد در برنامه “تئوری توطئه: آیا ما بر روی ماه فرود آمدیم؟” شرکت کند. طی این برنامه شبکه فاکس، کیسینگ را به عنوان بازجوی حقه ماه معرفی کرد و استدلال های وی توسط هیچ کس به چالش کشیده نشد. این موضوع منجر شد که تئوری های بیل بیشتر در ضمیر عموم جای خشک کند و به باور دروغ بودن فرود بر ماه دامن زد.

پس از آن بسیاری از افراد شروع به پخش اطلاعات نادرست خود کردند. یکی از این توطئه ها معرفی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) به عنوان کارگردان فیلم ساختگی فرود بر ماه بود که بیان می کند در این فیلم قوانین فیزیکی به خوبی رعایت نشده است و ناسا به طور کلی در حال دروغ گویی به عموم مردم است.

عدم اعتماد به ناسا این روز ها نیز در مورد بسیاری از کشفیات علمی ادامه دارد که یکی از آن ها انجمن زمین مسطح است.

با اینکه خسارت وارد شده توسط توطئه فرود بر ماه در قیاس با توطئه های زد واکسنی و QAnon بسیار کمرنگ است، بدون شک یکی از اولین نمونه های پخش وسیع اطلاعات نادرست است که زمینه را برای توسعه دیگر توطئه های بدبینانه آماده می کند.

دوستی کاوشگر استقامت و هلیکوپتر نبوغ، مهم ترین عنصر ماموریت مریخ
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *