• 3 اردیبهشت 1403
AdobeStock 194080021 1440x720 - زمین سریع تر از گذشته در حال چرخش است
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در طی سال های اخیر گذشت زمان بیش از هر زمان دیگری مبهم به نظر میرسد. اگر فکر میکنید که اخیرا روز ها کوتاه شده و زمان سریع تر میگذرد در اشتباه نیستید. به گفته دانشمندان نیمه شب روز 29 ژوئن 1.59 میلی ثانیه زودتر از حد انتظار به پایان رسیده است.

این کوتاه‌ترین روز در بیش از نیم قرن گذشته بود. حداقل از زمانی که دانشمندان در دهه 1960 سرعت چرخش زمین را با ساعت‌های اتمی ردیابی کرده اند.

البته این یک اتفاق خاص نیست، در سال 2020، سیاره ما شاهد کوتاه ترین ماه 28 روزه در تاریخ  ثبت شده بود. و همین هفته گذشته، روز 26 جولای 1.5 میلی ثانیه کمتر از حد معمول طول کشید.

لئونید زوتوف، محقق دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، به سی‌بی‌اس نیوز گفت: از سال 2016 زمین شروع به شتاب گرفتن کرده است و امسال نسبت به سال‌های 2021 و 2020 سریع‌تر می‌چرخد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درواقع روزها از زمان شکل گیری زمین بسیار طولانی تر شده اند. به گزارش مجله Guardian، حدود 1.4 میلیارد سال پیش، یک چرخش زمین کمتر از 19 ساعت طول می کشید، و روزها به طور متوسط ​​هر سال حدود یک هفتاد چهار هزارم ثانیه طولانی تر شده اند. اما چرخش سیاره می تواند به صورت روزانه در نوسان باشد.

دانشمندان بر این باورند که تعدادی عوامل متعددی میتواند بر چرخش زمین تأثیر بگذارند، از جمله زلزله، بادهای قوی در سال های ال نینو ، ذوب شدن و یخ زدن مجدد یخچال ها، ماه و یا آب و هوا.

سیارک 800 متری هفته آینده از نزدیکی زمین عبور می کند
> > >

حتی برخی بر این باورند که لرزش چندلر یا “Chandler Wobble” ممکن است بر چرخش نیز تأثیر بگذارد. این پدیده یک انحراف کوچک و نامنظم در نقاط چرخش زمین نسبت به زمین جامد (Solid Earth) است.

ytterbium lattice atomic clock scaled - زمین سریع تر از گذشته در حال چرخش است

ساعت اتمی Ytterbium با ثبات ترین ساعت دنیا

اگر با اصطلاح ثانیه کبیسه آشنایی ندارید، باید بگوییم که برای محاسبه نوسانات در طول روزها، یک ثانیه کبیسه به زمان هماهنگ جهانی (که ساعت اتمی می باشد) افزوده میشود. در واقع اگر روند کنونی کوتاه شدن روز ها ادامه پیدا کند، شاید نیاز باشد که هر روز ثانیه کبیسه برای هماهنگی ساعت ها با چرخش زمین محاسبه شود.

لازم به ذکر است که از سال 1972، 27 ثانیه کبیسه به ساعت اتمی جهان اضافه شده است.

خوشبختانه برای یک فرد معمولی این تفاوت در زمان قابل احساس نیست، اما در سیستم های حساس به زمان مثل ماهواره ها،دستگاه های دیجیتالی و ابزار دقیق متوصل به زمان این اتفاق میتواند بسیار مشکل ساز باشد.

به طور مثال هفته گذشته متا خواستار پایان دادن به ثانیه های کبیسه شده است چرا که در دهه گذشته باعث قطع شدن خدمات Reddit و Cloudflare شده است. یک ثانیه کبیسه منفی می تواند منجر به هرج و مرج بیشتر شود.

اولگ اوبلوخوف و احمد بیاگووی، مهندسان متا در یک پست وبلاگی نوشتند:

با تغییر الگوی چرخش زمین، احتمال اینکه در آینده به یک ثانیه جهش منفی برسیم بسیار زیاد است. تاثیر یک ثانیه کبیسه منفی هرگز در مقیاس بزرگ آزمایش نشده است،اما می تواند تاثیر مخربی بر نرم افزار های متکی بر تایمرها یا زمان بندی ها داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *