• 3 اردیبهشت 1403
به بالا نگاه نکنید: تقویت کننده موشک چینی ممکن است در جایی از زمین سقوط کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک موشک تقویت کننده عظیم 10 طبقه در حال چرخش به دور این سیاره است و آسمان بانان متخصص مطمئن نیستند که چه زمانی و کجا به زمین سقوط خواهد کرد. (سقوط بوستر چینی)

موشک لانگ مارس 5 چین روز یکشنبه از جزیره هاینان بلند شد و محموله ای را به مقصد ایستگاه فضایی تیانگونگ حمل کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، این موشک تقریباً هشت دقیقه را در پرواز سپری کرد تا اینکه محموله را به مقصد رسانده و تقویت کننده هسته 23 تنی خود را رها کرده و آن را در مداری موقت قرار داد.

به گفته Spaceflight Now، در حالی که انتظار می‌رود تقویت‌کننده در نهایت در هنگام ورود مجدد به جو زمین، بسوزد، اما برخی زباله‌ها احتمالاً به سطح زمین می‌رسند.

در پرتاب های قبلی، چین نتوانسته بود ورود مجدد تقویت کننده را کنترل کند. مشخص نیست که آیا چین طراحی موشک را تغییر داده است یا خیر.

جاناتان مک داول، اخترفیزیکدان در مرکز اخترفیزیک کمبریج، ماساچوست گفت:

ممکن است که طراحان این بوستر، تغییرات جزئی در موشک ایجاد کرده باشند که به آنها اجازه دهد محل سقوط را تعیین کنند، اما من چنین انتظاری ندارم.

در دو راه‌اندازی اخیر Long March 5، تقویت‌کننده هسته مجدداً از کنترل خارج شده است. بر اساس گزارش فوربس، در سال 2020 یک تقویت کننده بر فراز ساحل عاج سقوط کرد و طبق گزارش ها به خانه ای آسیب رساند. در سال 2021، بقایای یک موشک چینی بدون حادثه به اقیانوس هند سقوط کرد.

سی ان ان گزارش داد که پیش از این، آژانس فضایی اروپا یک “منطقه خطر” را پیش بینی کرده بود که “هر قسمت از سطح زمین را بین عرض جغرافیایی 41.5 شمالی و 41.5 جنوبی در بر می گیرد.” این مختصات محدوده وسیعی از زمین، از جمله آمریکای شمالی در جنوب نیویورک، آمریکای جنوبی، آفریقا، استرالیا، یونان، ایتالیا، پرتغال و اسپانیا را پوشش می داد. مناطقی در آسیا در جنوب ژاپن نیز مکان های احتمالی برای زباله های فضایی بودند.

t bbc4d089a1ca48d0923847f94e127094 name Chinese rocket booster may crash somewhere on Earth Poster - به بالا نگاه نکنید: تقویت کننده موشک چینی ممکن است در جایی از زمین سقوط کند

بر اساس مطالعه ای که در ماه جاری در “Nature Astronomy” منتشر شد، محققان می گویند که بر اساس شیوه های پرتاب فعلی، “10 درصد احتمال یک یا چند تلفات در طول یک دهه” وجود دارد که ناشی از ورود مجدد بدنه موشک به زمین است.

در سال 2021، چین گفت که آنها معتقدند که سقوط بوستر چینی تهدید کمی برای مردم زمین است.

وانگ ونبینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک جلسه توجیهی که توسط آسوشیتدپرس به دست آمد، گفت:

تا آنجایی که ما متوجه شدیم، این نوع موشک از طراحی فنی خاصی برخوردار است و اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌ها در طی فرآیند ورود مجدد سوخته و از بین می‌روند که احتمال آسیب رساندن به فعالیت‌های هوانوردی در این پروسه، بسیار کم است.

واشنگتن پست گزارش داد تا کنون هیچ مورد ثبت شده ای از کشته شدن انسان در اثر ورود مجدد زباله های فضایی به جو وجود نداشته است. به گفته موسسه باستان شناسی و دنیای باستان Joukowsky دانشگاه براون، در سال 1961، یک گاو در کوبا کشته شد.

در سال 2021، تایمز گزارش داد که یک مرحله موشکی خارج از کنترل اسپیس ایکس دوباره وارد جو زمین در نزدیکی سیاتل شد. این روزنامه گزارش داد که قطعات موشک بر روی ملک یک کشاورز فرود آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *