لباس فضایی ناسا چقدر هزینه دارد
زمان مطالعه: 3 دقیقه

intro 1647824057 - لباس های فضایی ناسا چقدر هزینه دارند؟

شاید یکی از نمادین ترین نوآوری های ناسا لباس فضایی آن باشد. این لباس‌ها که در چندین دهه گذشته در تصاویر و ویدیوهای بی‌شماری به نمایش درآمده‌اند، برای محافظت از فضانوردان در برابر خطرات فضا طراحی شده‌اند و امکان پیاده‌روی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی و غیره را فراهم می‌کنند. همانطور که ممکن است تصور کنید، این لباس ها فوق العاده پیچیده هستند و با این پیچیدگی، قیمت نجومی نیز به همراه دارند.

با توجه به اینکه دوران جدیدی از اکتشافات فضایی در راه است، جای تعجب نیست که ناسا بودجه ساخت نسل بعدی لباس فضایی را تامین می کند، لباسی که، پیش بینی می شود، قابلیت های ارتباطات داده با سرعت بالا، دوربینی با کیفیت بالا با چراغ ها و موارد دیگر را داشته باشد. طبق گزارش حسابرسی منتشر شده توسط دفتر بازرس کل آژانس، آژانس فضایی سال‌ها را صرف توسعه این لباس نسل بعدی کرده است، و همچنین ثابت شده است که تا صدها میلیون دلار برای آن هزینه شده است. هزینه یک لباس فضایی برای ناسا چقدر است؟

 

لباس فضایی ناسا چقدر هزینه دارد؟ پاسخ پیچیده است!

the answer is complicated 1647824057 - لباس های فضایی ناسا چقدر هزینه دارند؟

لباس فضایی ناسا که امروزه همه با آن آشنا هستیم، واحد تحرک بیرونی (EMU) نام دارد و بیش از چهار دهه پیش طراحی شده است. EMU علیرغم اینکه ظاهراً به عنوان لباس محافظ برای فضانوردان عمل می کند، در واقع نوعی وسیله نقلیه است. دارای اجزای متعددی است که با هم یکپارچه شده اند تا یک لباس کامل را تشکیل دهند، از جمله بالاتنه سخت، مجموعه پایین تنه، سیستم پشتیبانی از زندگی، کلاه ایمنی و غیره.

ناسا افراد واجد شرایط را برای اقامت در محیط شبیه سازی شده مریخ استخدام می کند
> > >

همانطور که دفتر بازرس کل ناسا در گزارشی در سال 2017 اشاره کرد، EMU ها فقط برای 15 سال طراحی شده بودند. این گزارش می‌گوید که برنامه شاتل فضایی که این لباس‌ها در ابتدا برای آن ساخته شده‌اند، مدت‌ها از زمان ما گذشته است، با این حال فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنان از نسخه‌های «بازسازی‌شده و نیمه‌طراحی‌شده» آن‌ها استفاده می‌کنند.

nasa custom - لباس های فضایی ناسا چقدر هزینه دارند؟

هیچ برچسب قیمت واحدی برای لباس فضانوردی وجود ندارد، زیرا چندین نسخه در طول دهه ها وجود داشته است و تعیین دقیق هزینه های فردی آنها دشوار است. با این اوصاف، منابع و گزارش‌های متعدد به عموم مردم تصوری تقریبی از میزان هزینه‌ای که برای توسعه و تولید یک لباس اختصاص می‌یابد، داده است. ILC Dover، سازنده پشت خط پایه و EMU های پیشرفته، قیمت گزارش شده را در حدود 2 میلیون دلار برای هر لباس ذکر کرد – هرچند، در گزارشی در سال 1994 که در وب سایت تاریخ ناسا نگهداری می شود توضیح داد، این لباس ها یک بار مصرف نیستند و توانایی استفاده مجدد از آنها فاکتوری است که باید در هنگام تعیین هزینه نهایی آنها در نظر گرفت.

در همین حال، دانشگاه دلاور گزارش می‌دهد که ساخت لباس فضایی متعلق به دوره آپولو ILC که برای راه رفتن روی ماه استفاده می‌شد، احتمالاً در دهه 1960 بین 75000 تا 100000 دلار هزینه داشت که هزینه کنونی را بیش از نیم میلیون دلار برای هر واحد می‌سازد. علاوه بر این، ILC همه قطعات این لباس‌ها را نمی‌سازد، به این معنی که هزینه‌های کلی ناسا در صورت فاکتورگیری سایر پیمانکاران و مشارکت آنها، احتمالاً بسیار بیشتر است. اینسایدر گزارش می دهد که قیمت تخمینی 15 تا 22 میلیون دلار در هر واحد برای لباس فضایی ساخته شده در سال 1974 – و در این قیمت گذاری ا تورم در دهه های پس از آن لحاظ نشده که اگر بشود، قیمت امروز را به حدود 150 میلیون دلار می رساند.

توطئه جعلی بودن فرود بر روی ماه چگونه شکل گرفت
> > >

لباس‌های فضایی نسل بعدی حتی گران‌تر خواهند بود

next generation space suits will be even more expensive 1647824057 - لباس های فضایی ناسا چقدر هزینه دارند؟

همانطور که گفته شد، ناسا در حال حاضر در حال کار بر روی توسعه نسل بعدی لباس فضایی است که از آن به عنوان واحد تحرک برون وسیله ای اکتشافی (xEMU) یاد می کند. این لباس‌ها توسط فضانوردان تحت تلاش‌های عظیم Artemis و Gateway توسط آژانس فضایی، در میان دیگر مأموریت‌های برنامه‌ریزی‌شده و پیش‌بینی‌شده آینده مورد استفاده قرار خواهند گرفت. گزارش بازرس کل نشان می‌دهد که بین سال‌های 2008 تا 2021، زمانی که ممیزی انجام شد، ناسا 420 میلیون دلار برای توسعه فناوری لباس‌های نسل بعدی هزینه کرده است – و با وجود آن، به نظر می‌رسد که نمی‌تواند چند لباس آماده برای خود داشته باشد.

رقم دقیقی برای هزینه xEMU ها وجود ندارد، اما در گزارش سال 2021، بازرس کل ناسا تشخیص داد که آژانس فضایی احتمالاً تا آوریل 2025 دو لباس xEMU آماده استفاده نخواهد داشت. تا زمانی که این دو واحد در دسترس باشند، ناسا ممیزی نشان داد که احتمالاً بیش از 1 میلیارد دلار برای لباس‌های فضایی از جمله هزینه‌های توسعه و مونتاژ هزینه کرده است و هر xEMU را حدود 500 میلیون دلار قیمت گذاری می کند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *