چین یک قدم به ساخت ایستگاه قمری بر روی ماه نزدیک شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

چین در حال دوچندان کردن تلاش های خود برای ساخت یک ایستگاه بر روی کره ماه است.طی ماه دسامبر سال گذشته، وب سایت خبری South China Morning Post اعلام کرد، مقامات مسئول برنامه فضایی این کشور موعد راه اندازی ایستگاه ماه را به 7 سال آینده تغییر داده و سال 2027 را مورد هدف قرار داده اند. اما گزارشات جدید منتشر شده از چین نشان داده که این کشور سال 2028 را برای راه اندازی ایستگاه قمری در نظر گرفته است. به گزارش Eurasian Times این ایستگاه احتمالا با استفاده از انرژی اتمی فعالیت خواهد کرد.

ساخت یک ایستگاه بر روی ماه به نوبه خود اقدامی جاه طلبانه است، اما تامین انرژی آن توسط یک سیستم انرژی اتمی که از راه دور کنترل می شود خود عملی بلندپروازانه است. و تا به حال فقط در داستان های علمی تخیلی دیده شده است.

دو تن از محققان فعال بر روی پروژه اعلام کرده اند که ساخت نمونه اولیه این سیستم به پایان رسیده و بخشی از قطعات اصلی نیز ساخته شده است. به گزارش SCMP  این سیستم اتمی تامین انرژی با قدرت تولید 1 مگاوات برق طراحی شده است، که قدرتی بسیار بالاست. برای مقایسه ناسا طی همکاری با وزارت انرژی آمریکا، قرارداد هایی برای سه طرح مفهومی برای ساخت یک راکتور هسته ای با طرح فیوژن، با توانایی تولید 40 کیلووات انرژی منعقد کرده است. این میزان انرژی فقط 4% انرژی تولید شده توسط چین خواهد بود و برای تامین برق بر روی ماه به مدت 10 سال کافی خواهد بود.

آمادگی برای ماموریت دارای خدمه در 10 سال آینده

preparing for a crewed mission in the next decade 1669659872 - چین یک قدم به ساخت ایستگاه قمری بر روی ماه نزدیک شد

راکتور هسته ای در دست توسعه توسط چین، طراحی چتر شکل و باز شونده دارد که انرژی حرارتی تولید شده را فضای اطراف منتشر می کند. این سیستم از لیتیوم مایع برای خنک کنندگی استفاده می کند. اما در حال حاضر شماتیک طرح عملکردی سیستم انرژی هسته ای ایستگاه قمری چین به مراحل نهایی نرسیده است.

در مقایسه با منابع انرژی متداول مثل انرژی شیمیایی و سلول های خورشیدی، انرژی اتمی به عنوان با دوام ترین منبع انرژی برای سیستم های پشتیبانی حیات، کاوشگر ها و حفاری منابع در ماموریت های فضایی طولانی مدت محسوب می شود. ناسا نیز در حال حاضر به دنبال یک سیستم تامین انرژی است که یک راکتور هسته ای را با یک موتور استرلینگ تلفیق می کند. این سیستم برای ماموریت های آینده ماه و در نهایت برای مریخ در نظر گرفته شده است.

چین فقط قصد ساخت یک ایستگاه قمری بدون خدمه را ندارد. این ایستگاه زمینه را برای سفر فضانوردان چینی به ماه میسر خواهد کرد. Wu Weiran مدیر برنامه اکتشافات قمری ماه در چین گفت:” ما امیدواریم که فضانوردان ما بتوانند طی 10 سال آینده به ماه بروند”. این در حالی است که ناسا قصد ارسال یک خدمه به ماه را دارد. این اقدام بخشی از برنامه آرتمیس 2 ناسا است که تاریخ احتمالی راه اندازی آن سال 2024 میلادی اعلام شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *