چرا فضانوردان نمیتوانند در فضا نان بخورند؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

فضانوردان زمانی که در فضای خارج زمین شناور هستند، باید مجموعه سختگیرانه ای از دستورالعمل ها را رعایت کنند. مثلا خوردن نان برایشان ممنوع است.

به دلایل واضح، به طور مثال هیچ وقت در هنگام پیاده روی فضایی کلاه ایمنی خود را در نمی آورند و یا به دلایل نه چندان واضح، هرگز لباس نمیشورند. ناسا توانایی ارسال آدم ها به روی ماه را دارد اما همچنان نتوانسته راهی برای شستن لباس های غیر قابل ذکر فضانوردان پیدا نکرده است.

همچنین لیست “انجام ندادنی ها” شامل بسیاری چیزهایی می شود که افراد روی زمین قدر آن را نمیدانند و کمابیش تمام فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی حسرت آن را میخورند. دوش گرفتن، رفتن به دستشویی بدون رخداد، گریه کردن همانند یک انسان معمولی (به دلیل نبود جاذبه، اشک در چشم ها باقی می ماند)، نوشتن خاطرات خود با یک قلم معمولی زیر نور سفید ماه، و یا داشتن یک نوشیدنی بعد از یک روز طولانی در دفتر فضایی.

intro 1657138474 - چرا فضانوردان نمیتوانند در فضا نان بخورند؟

این محدودیت، شامل متداول ترین مواد غذایی، مثل قرص نان در تمامی اشکال آن می شود، اما چرا؟ چون به سادگی خورد می شود و تکه های بسیار کوچک آن وقتی در فضای بدون جاذبه رها می شوند، امکان دارد به داخل دریچه هوا مکیده شوند و گیر کنند، و یا موجب آتش سوزی شوند.

میتوانند مسیر خود را به یک ابزار گران قیمت پیدا کنند و موجب اتصالی آن شوند و یا یک تکه گندم یا جو ممکن است وارد آزمایشی بشود که نباید این مواد را در خود داشته باشد.

شمارش معکوس تمرین Wet Dress آرتمیس I ناسا در حال پیشرفت است، ICPS به روز شد
> > >

تورتیلا به جای نان

اما وضعیت ممنوعه نان، قهرمانان کلاه‌دار ناسا را ​​از ورود مخفیانه آن به داخل فضاپیما باز نمی‌دارد.

در طول ماموریت Gemini III در سال 1965، خلبان جان یانگ در لباس فضایی خود یک ساندویچ گوشت گاو ذرتی را به همراه خود به فضاپیما آورد. چند ساعت پس از پرواز، او ساندویچ را برداشت، گاز زد و مقداری از آن را به فرمانده ویرجیل “گاس” گریسوم داد، که او نیز از این ساندویچ خورد، سپس به سرعت آن را در لباس فضایی خود فرو کرد.

به گفته ناسا، ساندویچ تنها برای کمتر از یک دقیقه در فضای باز بود، اما برخی از خرده های آن شکسته شدند.

nasa iss on orbit status report 011917 945 - چرا فضانوردان نمیتوانند در فضا نان بخورند؟

ناسا مدت‌هاست که به فضانوردان اجازه می‌دهد به جای نان تورتیلا بخورند، زیرا تورتیلا خرده‌هایی از خود به جا نمی‌گذارند، ماندگاری بسیار بیشتری دارند و به دلیل ماهیت مسطح، فضای ذخیره‌سازی بسیار کمتری را اشغال می‌کنند.

در سال‌های اخیر، شرکت‌هایی مانند Bake In Space شروع به توسعه و آزمایش راه‌های جدیدی رساندن نان تازه به فضانوردان کرده‌اند.اما قبل از اینکه ناسا شروع به فروش منظم نان در فضا کند، باید بر چندین مانع، که کوچکترین آنها پی بردن به نحوه واکنش باکتری های خمیر در فضا و نحوه پختن نان است، غلبه کرد.

جنیفر لواسور از موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونیان گفت: عوامل تسلی در خانه، مانند بوی نان تازه پخته شده، ممکن است در واقع به فضانوردان انرژی جسمی و روانی بدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *