• 31 اردیبهشت 1403
moon nasa 1280x720 1 - راز مکعب مرموز ماه کشف شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

طی ماه دسامبر سال گذشته تصویری مرموز ارسال شده توسط کاوشگر چینی تویو-2 (Yutu-2) از شی مکعبی شکلی بر سر زبان ها افتاد. این موضوع مدتی مورد بحث قرار گرفت و افرادی بسیاری را کجکاو کرد. حال به نظر می رسد که تیم این کاوشگر به بررسی دقیق تر این شی پرداخته و پاسخی برای سوالات پیش آمده دارد.

2022 01 08 23 13 28 nqbk4gho cube shaped object on moon 625x300 06 December 21.jpg 1230×757 Oper - راز مکعب مرموز ماه کشف شد

کنجکاوی عموم نسبت به این شی و پتانسیل علمی آن تیم یوتو-2 را در صدد بررسی دقیق تر این شی قرار داد. همانطور که شاید اطلاع داشته باشید، هر شب ماه دو هفته طول می کشد. کاوشگر یوتو-2 طی این دو هفته در حالت استراحت قرار داشت و به محض بیدار شدن به سمت این شی عجیب به حرکت در آمد. کنترل کنندگان این کاوشگر قصد داشتند تا حد ممکن به این شی نزدیک شوند اما از انجایی که سطح ماه بسیار نا هموار است، طی کردن مسافت های طولانی چالش بر انگیز و زمان گیر است. در عوض کنترل کنندگان کاوشگر اقدام به تنظیم سنسور تصویربرداری کاوشگر به سمت بالا کرده  که به این سنسور اجازه می دهد تا مسافت سی متر به یک سمت حرکت کند.  این تیم همچنین برنامه حرکتی کاوشگر را تنظیم کرده تا به صورتی بهینه مسافت لازم را طی کند. این اقدامات به کاوشگر اجازه داد تا در حد امکان به شی عجیب نزدیک شود و در دره ای شیب دار در نزدیکی شی، در انتظار تابش خورشید پس از شب قمری بنشیند و در نهایت نگاهی دقیق تر به این شی مرموز داشته باشد.

منشاء آب زمین چیست؟
> > >

moon rock - راز مکعب مرموز ماه کشف شد

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این شی اصلا مکعب شکل و یا مرموز نیست. به گفته تیم یوتو-2 این شی عجیب فقط یک سنگ معمولی است که در نزدیکی دهانه ی یک دره  قرار دارد، پس ممکن است که از برخورد یک شهاب و یا ستاره دنباله دار به سطح ماه به آن سمت پرتاب شده باشد. کنترل کنندگان یوتو-2 خود کمی از این موضوع ناامید شدند، که شی عجیب و غریب از نزدیک بسیار کوچک تر بوده و فقط یک سنگ معمولی است، اما تمامی پروسه این کاوش برای تیم بسیار هیجان انگیر و سرگرم کننده بوده است. به گفته تیم، این سنگ از نزدیک شباهت زیادی به یک خرگوش داشته و سنگ های کوچکتر اطراف آن یا آور شکل هویج می باشند، که با توجه به معنی اسم این کاوشگر یعنی”خرگوش یشمی” تصادف جالبی است.

حال یوتو-2 به مامویت خود و کاوش بر روی ماه ادامه خواهد داد. این کاوشگر توسط فرودگر چانگه (Chang’e 4) در تاریخ 3 ژانویه 2019 بر روی ماه فرود آمد و به تازگی سومین سالگرد شروع ماموریت خود را پشت سر گذاشته است. جالب است بدانید که چانگه نام یکی از الهه های اسطوره های چینی است که بر روی ماه زندگی می کند و در تصاویر و نقاشی های ترسیم شده از وی همیشه با یک خرگوش یشمی همراه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *