زیرساخت یوتیوب از دیتاسنتر های خصوصی به سرویس ابری گوگل منتقل می شود

گوگل در صدد است بخش هایی از سرویس ویدئوی معروف خود یوتیوب (YouTube) را از دیتاسنتر های خصوصی به سرویس رایانش ابری این کمپانی یعنی گوگل کلاود (Google Cloud) منتقل کند.

به گزارش هاسترتک، این خبر به تازگی توسط توماس کوریان (Thomas Kurian) مدیر عامل گوگل کلاود منتشر شده است، و به گفته وی نشان دهنده قدرت و مقاومت سرویس ابری عمومی این کمپانی خواهد بود. با میزبانی بخشی از خدمات دومین وبسایت مشهور دنیا (یوتیوب) گوگل کلاود نشان خواهد داد که همانند رقبای خود، آمازون وب سرویس (AWS) و مایکروسافت آزور (Azure) قدرت رقابت و باقی ماندن در صحنه را دارد. به گفته توماس کوریان بخشی از برنامه تکامل گوگل کلاود، استفاده از آن برای دیگر سرویس های این کمپانی است. وی در ادامه اضافه کرد که برنامه های Google Workspace، سرویس راهیابی Waze و همچنین هوش مصنوعی DeepMind در حال حاضر از این سرویس برای فعالیت استفاده می کنند.

با اینکه مایکروسافت و آمازون مدت طولانی است که خدمات آنلاین خود را به بخش سرویس ابری خود منتقل کرده اند، اما از نظر مقیاس عملیاتی هیچ کدام به بزرگی یوتیوب نمی شوند. متاسفانه سرویس ابری جزو نقاط قوت گوگل محسوب نمی شود، به خصوص در مقابل رقبای اصلی خود مثل وب سرویس آمازون. اما با توجه به اینکه آمازون بخش کلیدی از درآمد خود را مدیون AWS است، بعید نیست که گوگل نیز بتواند به حاشیه سود مناسبی از این بخش برسد.

در ربع اول سال جاری AWS با رشد 32% نسبت به سال گذشته، به درآمد 13.5 میلیارد دلار رسیده است. در حالی که در همان بازه زمانی گوگل کلاود با ضرر 974 میلیون دلاری به میزان درآمد 4 میلیارد دلار رسید. پس انتقال بخش هایی از پلتفرم معروف یوتوب به گوگل کلاود میتواند باعث رشد چشم گیر این سرویس شود.

تماس تصویری گروهی برای تلگرام عرضه شد
بیشتر

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

Realme GT 5G به بازار جهانی می آید

خواندن مطلب بعدی ←

گازهای گلخانه ای CO2 در جو زمین باز هم رکورد زدند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *