تفاوت 4 درصدی DNA که ما را از شامپانزه ها جدا می کند چیست؟ + ویدئو با زیرنویس فارسی

شاید شنیده باشید که دانشمندان از ژن انسانی برای رشد مغز میمون های بزرگتر استفاده کردند. این امر تا حدی به این دلیل امکان پذیر شد که از نظر ژنتیکی، ما شباهت زیادی به شامپانزه ها داریم.

تفاوتهای کوچک در DNA می تواند تأثیرات عظیمی داشته باشد و تفاوت ما با شامپانزه ها تنها 4 درصد است. کشف این امر کار کوچکی نبود، دانشمندان مجبور شدند تمام DNA انسان و تمام DNA شامپانزه ها را ترسیم کنند و سپس آنها را در همه پیچیدگی های خود مقایسه کنند.

ژنوم ها دارای بیش از 3 میلیارد As، Cs، Gs و Ts بودند، حروف DNA هر کد ژنتیکی، بنابراین می توانید تصور کنید که این یک اقدام بزرگ بوده است. دانشمندان در نهایت سه نوع تفاوت پیدا کردند.

اول، تفاوت های تک حرفی وجود داشت که حدود 1درصد از DNA ما را تشکیل می داد. درج ها و حذفهای کوچکی نیز وجود داشت که 3٪ تفاوتها را تشکیل می داد. سرانجام، تفاوت های بزرگتری مانند کروموزوم های کامل که به اطراف منتقل شده بودند و کپی ژن ها وجود داشت.

این تفاوت ها در طول تاریخ از زمانی که انسان و شامپانزه ها دارای یک جد مشترک بودند جمع شده است. بنابراین این تفاوتها دقیقاً چیست؟ و چگونه فقط 4 درصد تغییر می تواند چنین گونه های بسیار متفاوتی ایجاد کند؟

Farfarout دورترین جسم در منظومه شمسی
بیشتر

بنیامین اسدی

بنیامین اسدی

دبیر تکنولوژی و علوم فضایی

→ خواندن مطلب قبلی

تبدیل گرمای زائد به برق توسط مهندسان

خواندن مطلب بعدی ←

کشف فسیل 310 میلیون ساله از مغز یک خرچنگ نعل اسبی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *