• 31 اردیبهشت 1403
1611682029 trex bone 1280x720 1 - کشف فسیل جنین تیرانوسوروس برای اولین بار در تاریخ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

فسیل جنین کشف شده از این دایناسور اطلاعات جدیدی در مورد دوران اولیه زندگی این جانور در اختیارمان گذاشته است.

با اینکه در گذشته دایناسور های زیادی وجود داشتند، ولی یکی از انواع نمادین و شناخته شده آنها تیرانوسوروس رکس (tyrannosaurus rex ) است. گروهی از دیرین شناسان به رهبری مرکز تحقیقاتی Edinburg به تازگی یک فسیل از جنین این دایناسور خمشگین کشف کرده اند که نوری تازه به اطلاعات ما، در مورد زندگی این جانور می تاباند. این اطلاعات با بررسی باقی مانده فسیل شده، استخوان کوچک فک و پنجه تیرانوسوروس که در آمریکا و کانادا کشف شده میسر شده است.

دیرین شناسان با استفاده از اسکن سه بعدی این ذرات باقی مانده به این نتیجه رسیدند فسیل به یک بچه تیرانوسوروس، از خانواده تی رکس تعلق دارد. محققان عقیده دارند که این دایناسور ها در هنگام تولد حدود 3 فوت (91 سانتی متر) طول داشتند. همچنین کشفیات جدید نشان می دهد که تخم تیرانوسوروس حدود 17 اینچ (43 سانتی متر) ارتفاع داشته است. اطلاعات کشف شده همچنین میتواند محققان را در بررسی عادت های آشیانه سازی تیرانوسوروس یاری کند. از طرفی بررسی استخوان های فک کشف شده که حدود 3 سانتی متر طول دارند، نشان میدهد که برخی ترکیب های خاص این جانور مانند فک جلوی آن در حین تولد بر روی بدنش وجود داشته، این بدین معنی است که مراحل شکل گیری از قبل در داخل تخم شروع شده است.

1611682029 tyrannosaurus juvie 01 v04 credit julius csotonyi - کشف فسیل جنین تیرانوسوروس برای اولین بار در تاریخ

موضوعی که این کشف را بسیار مهم میکند، نبود اطلاعات خاص از دوره نوزادی و کودکی تیرانوسوروس است. با توجه به اینکه تیرانوسوروس حدود هفتاد میلیون سال پیش روی زمین زندگی میکرده، تا به امروز بیشتر کشفیات انجام شده بر اساس فسیل های یافته شده از نوع بالغ و یا جوان تر این دایناسور است. این درحالی است که تیرانوسوروس در طول تاریخ بیشتر از دیگر دایناسور ها مورد مطالعه قرار گرفته، ولی با این حال اطلاعات کمی از آنها در دسترس است.به گفته محققان این کشف تایید میکند که بچه تیرانوسوروس ها بزرگترین نوزادهای (Hatchling) شناخته شده در تاریخ هستند و از همان روز تولد شباهت زیادی به والدین خود داشتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *