• 3 اردیبهشت 1403
جیلبریک جدید پلی استیشن 5
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پلی استیشن 5 با موفقیت جیلبریک شده است و کنسول را برای انواع تغییرات نرم افزاری آماده کرده است، البته بدون شک با برخی محدودیت های عمده.

در حالی که کنسول‌های خانگی جیلبریک‌شده چیز جدیدی نیستند، اما کنسول‌های نسل کنونی تا این لحظه از آن مصون مانده اند. اگرچه هنوز وقت زیاد است و این کنسول ها همچنان در سال های اولیه عمر خود به سر می برند.

ابتدا با یک توصیف کوتاه شروع کنیم. مادِر (Modder) به شخصی گفته می شود که یک محصول، یا نرم افزار را ماد (Mod) می کند. که کلمه Mod مخفف کلمه Modification یا اصلاح است. یک مادِر به نام SpecterDev به تازگی جزئیات و فایل‌های مربوط به فرآیند جیلبریک PS5 را در توییتر به اشتراک گذاشته و اظهار داشته که اگرچه کار می‌کند، اما کاملاً پایدار نیست و نیاز به بهبود دارد.

این مسئله توسط سایر مادِرهای که سعی در جیلبریک کردن پلی استیشن 5 خود با استفاده از اکسپلویت جدید کرنل (Kernel) داشته اند ، تأیید شده است. برخی از این افراد گزارش داده اند که ابتدا موفق شده و سپس در تلاش های بعدی شکست خورده اند، و برخی دیگر فقط با ناامیدی روبرو شده اند.

به طور خاص، این فرآیند از یک اکسپلویت (Use-after-Free) UAF در وبکیت پلی اسیشن 5 بهره می‌برد، اگرچه SpecterDev اذعان می‌کند که محدودیت‌هایی در این پروسه وجود دارد، اما احتمالاً توسعه‌دهندگان دیگر میتوانند از آن به عنوان یک درگاه برای دیگر ماد ها استفاده کنند، و شاید بری پروسه مهندسی معکوس جزییات سیستم این کنسول  برای جیلبریک های آینده مناسب باشد.

سونی: مشکل کمبود موجودی پلی استیشن 5 به زودی برطرف خواهد شد
> > >

چالش های جیلبریک

ps5 console present game options 2020 11 13 10 32 30 1605901500945 - جیلبریک پلی استیشن 5 با محدودیت های زیادی همراه است

مشکلات متعددی در مورد این جیلبریک خاص PS5 وجود دارد که ممکن است ارزش استفاده از آن را در حال حاضر نداشته باشد. برای شروع، فقط روی سیستم هایی کار می کند که از نسخه 4.03 سیستم عامل منتشر شده در اکتبر 2021 یا نسخه های قبلی استفاده می کنند. سیستم عامل فعلی در حال حاضر تا نسخه 6.0 بروز رسانی شده است. علاوه بر این، این روش خاص جیلبریک تضمینی نیست حتی اگر نسخه 4.03 را نصب کرده باشید، و بر اساس گزارش‌ها، فقط گاهی اوقات کار می‌کند.

شاید فکر کنید حتی با وجود الزامات پیچیده و میزان موفقیت ناچیز، هنوز ارزش تلاش کردن را دارد، درست است؟ متاسفانه باید بگوییم که برای یک کاربر معمولی جواب خیر است. فراتر از محدودیت‌ها، خطرات بن شدن حساب کاربری برای مادینگ، و یا حتی احتمال خراب کردن کامل کنسول شما وجود دارد. به علاوه به نظر می‌رسد که در حال حاضر وقتی پلی  استیشن 5 را جیلبریک کنید، کار جدیدی وجود ندارد که بتوانید با آن انجام دهید.

در حال حاضر، حداقل، تنها کاری که می توانید انجام دهید دسترسی به منوی اشکال زدایی کنسول و احتمالا نصب بازی ها بدون مراجعه به فروشگاه پلی استیشن است. مسلماً، این قسمت آخر توجه بسیاری ره به خود جلب می کند، اما یک مشکل در آن وجود دارد: چه عمل جیلبریک را بر روی پلی استیشن 5 خود انجام داده باشید یا نه، نمیتواند نرم‌افزارهای جانبی را اجرا  کنید بنابراین هنوز نمیتوان از رام ها، بازی ها، فروشگاه های شخص ثالث یا سایر برنامه های غیر رسمی استفاده کرد، حداقل فعلا!

سری بازی Assassin's Creed این بار به ژاپن فئودالی میرود
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *