• 25 فروردین 1403
1626689340 methan microbes curiosity 1280x720 1 - افزایش میزان گازهای متان بر روی مریخ ممکن است نشانه حیات فرازمینی باشد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محققان مدت ها طولانیست که به دنبال یافتن نشانی از حیات بر روی سطح مریخ هستند. تئوری ها بر این اساس است که سیاره سرخ در گذشته خانه موجودات زنده ای بوده است و برخی بر این باروند که حال حاضر زندگی میکروبی همچنان بر روی سیاره وجود دارد. برای پشتیبانی از این تئوری محققان توجه خود را به میزان گاز متان افزایش یافته در سطح سیاره معطوف کرده است.

از سال 2012 که کاوشکر کنجکاوی (Curiosity) در دره گیل (Gale) در مریخ فرود آمده اتفاقات جالبی رخ داده است. کاوشگر کنجکاوی بر روی خود ابزاری به نام Tunable Laser Spectrometer دارد که میزان گاز متان موجود در فضای اطراف را می سنجد. در حالت عادی میزان گاز متان موجود در سیاره سرخ حدود 0.41 واحد می باشد. اما ناسا طی سال های گذشته شش رخداد متعدد را ثبت کرده است که طی آن میزان گاز متان ثبت شده در اطراف کاوشگر کنجکاوی شدیدا افزایش داشته است که متاسفانه ناسا قادر به ردیابی منشا و دلیل آن نبوده است. دانشمندان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا برای ردیابی منشا این گاز ها اقدام به شبیه سازی ذرات گاز متان کرده اند. طی این اقدام ذرات متان به مجموعه های کوچک تر دسته بندی می شوند و با در نظر گرفتم جهت و شدت باد در زمان ثبت این افزایش اقدام به کشف نقطه تششع این گاز ها کرده اند.

با این اقدام محققان موفق شدند تا مکان احتمالی برخی از این نقاط تششع را تشخیص دهند و یکی از این نقاط در فاصله چند مایلی کاوشگر قرار دارد. این نقطه در غرب منطقه و جنوب غربی کاوشگر و شمال غربی دره قرار دارد. محققان از این کشف بسیار هیجان زده شده اند، زیرا بر روی زمین تمام گاز های متان تولید شده منشا بایولوژیکی دارند. کشف منبع این گازهای متان به معنی کشف زندگی فرازمینی برای اولین بار در تاریخ بشریت است. حتی اگر منشا این گاز ها غیر بایولوژیکی باشد، وجود آن را میتوان به فعالیت های خاک شناسی که مرتبط به وجود آب است ربط داد.

محققان بر این باورند منبع شهاب سنگ منقرض کننده دایناسور ها را کشف کرده اند
> > >

در حال حاضر کنجکاوی در حال نزدیک شدن به منشا این گازهای متان است، اما محققان نمیدانند که چه نوع موجودی این گاز ها را تولید می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *