سفر مروگر اینترنت اکسپلورر به سوی خط پایان

شاید شما نیز به خاطر داشته باشید که مایکروسافت برای پایان مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) تاریخی در نظر گرفته بود. حال آن تاریخ فرا رسیده است.

مرورگر اینترنت اکسپلورر در طول عمر خود در فراز و نشیب بسیاری بود. داستان های زیادی از آن به اشتراگ گذاشته شد و به دلیل کند بودن بسیار مورد تمسخر قرار گرفت. اما با این حال همیشه یک نقش کلیدی در ویندوز داشت که ما برای همیشه از  آن متشکر خواهیم بود. چند بار پیش آمده که بعد از نصب یک ویندوز تازه برای نصب مرورگر دلخواه خود از ایتنرنت اکسپلورر استفاده کنید؟ چند بار برای ثبت نام و یا پر کردن فرم هایی که در دیگر مرورگر ها میسر نبوده به سراغ این مرورگر رفته اید؟ با تمام اشکلاتش، نمیتوان انکار کرد که اینترنت اکسپلورر یک همراه ساکت و همیشگی برای بسیاری از ما کاربران ویندوز بوده است. اگر شما نیز همانند ما از پایان این مرورگر کمی ناراحت هستید، لازم به یادآوری است که پایان اینترنت اکسپلورر در واقع شروع و تولد Edge را رقم میزند که درواقع اینترنت اکسپلورر بهینه شده، بروز رسانی شده، بسیار سریع تر و کاربردوست تر است. اما سفر اینترنت اکسپلورر به سمت خط پایان چطور صورت گرفت؟

در سال 2014 صحبت های بسیاری درباره “چرا اینترنت اکسپلورر باید پایان یابد” شد و به نظر میرسید خود مایکروسافت نیز متوجه این موضوع شد. در سال 2015 این کمپانی اعلام کرد که برند اینترنت اکسپلورر را به ویندوز 10 نخواهد آورد. بسیاری بر این باور بودند که منظور مایکروسافت حذف این مرورگر به طور کلی است. اما اینطور نبود و مدتی بعد مشخص شد که مایکروسافت مروگر جدیدی با نام Edge طراحی کرده است، و قرار است این مروگر به مرور زمان جایگذین اینترنت اکسپلورر شود.

مایکروسافت در حال بازگشت به خرده فروشی فیزیکی است
بیشتر
سفر مروگر اینترنت اکسپلورر به سوی خط پایان
در سال 2016 مایکروسافت نسخه های 8،9 و 10 اینترنت اکسپلورر را به طور کل کنار گذاشت و در دسامبر 2018 از کاربران خواست به دلایل مشکلات امنیتی به طور کلی از این مرورگر استفاده نکنند و در اولین فرصت به بروز رسانی سیستم خود و دریافت مرورگر Edge اقدام کنند. جالب اینجاست که مشکل امنیتی اشاره شده توسط مایکروسافت تا ژانویه 2020 نیز برطرف نشده بود و تا امروز نیز برخی افراد همچنان از اینترنت اکسپلورر های قدیمی بر روی سیستم خود استفاده می کنند. در آگوست 2020 مایکروسافت بر این موضوع پافشاری کرد و اعلات کرد که پشتیبانی از تمامی نسخه های اینترنت را کنار خواهد گذاشت و کاربران باید مرورگر Edge خود را نیز به روز رسانی کنند. در اکتبر سال 2020 نیز برنامه پایان دادن به مرورگر Internet Explorer به طور کلی به اجرا در آمد.
سفر مروگر اینترنت اکسپلورر به سوی خط پایان
هرکسی که در یکی دو سال گذشته اقدام به خرید ویندوز کرده است، از پافشاری شدید مایکروسافت بر روی معرفی و استفاده از Edge مطلع است و مشخص است که واقعا قصد ندارد که اشتباهات خود را با این مروگر تکرار کند. مایکروسافت به طور مکرر در حال به روز رسانی Edge و آوردن قابلیت های محبوب مرورگر های دیگر به این مرورگر است. Edge در حال حاضر بسیار بهینه تر از اینترنت اکسپلورر عمل کرده و سریع تر از همیشه است.

روز گذشته مایکروسافت برای ارائه آخرین هشدار برای پایان دادن به Internet Explorer اقدام به انتشار مطلبی در وبلاگ خود به همراه تصویری متحرک که نشان دهنده تبدیل آیکون اینترنت اکپسلورر به Edge است کرد. در این مطلب مایکروسافت اقدام به توضیحاتی مجدد در مورد دلایل پایان دادن به Internet Explorer و نیاز مبرم به بروز رسانی به Edge کرده است و چشم اندازی از آینده این مرورگر ها را نشان داده است.

درز اطلاعات مشتریان مک دونالد در ایالات متحده، کره جنوبی و تایوان
بیشتر
سفر مروگر اینترنت اکسپلورر به سوی خط پایان
نکته جالبی که در این مطلب توجه ما را جلب کرد، گسستی تصویر متحرک منتشر شده به همراه این موضوع است. وقتی که این مطلب در برخی سایت های دیگر مثل توییتر به اشتراک گذاشته می شود، این تصویر متحرک همانند تصاویر بالا در کنار مطالب دیده میشود. این ناسازگاری و تناقض یاد آور بدترین و تلخ ترین بخش های سیر تکامل نسخه 1 وب به نقطه ای است که امروز به آن رسیده ایم است. لبه های شکسته شده تصویر در حین تبدیل لوگوی Internet Explorer به Edge به دلیل پس زمینه شفاف تصویر، یاد آور این موضوع است که چرا نیاز بود تا با مرورگر اینترنت اکسپلورر از نسل قبل خداحافظی کنیم و به Edge که در حال پیمایش سیر تکامل خود است، روی بیاوریم.

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

آیا عضله سازی با رژیم های گیاهی ممکن است؟

خواندن مطلب بعدی ←

ناسا تصویری از کاوشگر کنجکاوی گرفته شده از مدار مریخ منتشر کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *