• 3 اردیبهشت 1403
دستیابی استارلینک به یک نقطه عطف بزرگ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

با اینکه شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک به خاطر موشک های قابل استفاده مجدد، فضاپیماها و برنامه های بلندپروازانه اش برای استعمار مریخ شهرت دارد، این شرکت همچنین کارهای زیادی را برای گسترش پوشش سرویس اینترنت ماهواره ای خود استارلینک (Starlink) انجام داده است.

این سرویس که هدف آن فعال کردن اتصال اینترنت پرسرعت مبتنی بر ماهواره در سراسر جهان است، تاکنون بیش از 3000 ماهواره را پرتاب کرده است که اکثر آنها فعال هستند و بخش قابل توجهی از کره زمین را پوشش می دهند.

در اوایل سال جاری، این شرکت تأیید کرد که طبق پیش‌بینی‌ها، تعداد کاربران جهانی آن از مرز 500000 عبور کرده است. در سپتامبر 2022، پس از راه‌اندازی این سرویس در کشور مالت، استارلینک تأیید کرد که خدمات آن به بیش از 40 کشور گسترش یافته است.

starlink header how to 1658672387 large - دستیابی استارلینک به نقطه عطفی بزرگ

با وجود داشتن تعداد قابل توجهی ماهواره در مدار و ارائه پوشش در چندین کشور، نمی توان انکار کرد که بسیاری از نقاط کره زمین هنوز پوشش  استارلینک را ندارند. حتی در ایالات متحده، محدوده استارلینک هنوز بخش قابل توجهی از بخش شرقی کشور را پوشش نمی دهد.

علاوه بر این، این سرویس هنوز در اکثر مناطق آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا در دسترس قرار نگرفته است. در بازارهای بزرگی مانند هند، مالزی و اندونزی، این شرکت با فشار از سوی رگولاتورهای مخابراتی مواجه است.

صرف نظر از این مشکلات و دیگر معایب این سرویس با هدف نهایی ارسال 42000 ماهواره یا بیشتر فقط برای این منظور، به نظر می رسد استارلینک در مسیر دستیابی به پوشش جهانی در سال های آینده باشد.

مصاحبه ایلان ماسک با TED، به صورت کامل، همراه زیرنویس فارسی
> > >

در حالی که هنوز چند سالی به پوشش جهانی استارلینک باقی مانده است، ایلان ماسک، که اغلب به‌روزرسانی‌های مربوط به پیشرفت استارلینک به اشتراک می‌گذارد،  اخیراً اطلاعیه قابل توجهی در مورد افزایش پوشش این سرویس داده است.

ایلان ماسک در توییتی تایید کرد که پوشش استارلینک اکنون به تمام هفت قاره زمین، از جمله قطب جنوب رسیده است. اطلاعیه ماسک تقریباً یک هفته پس از تایید بنیاد ملی علوم منتشر شد که دانشمندان برنامه قطب جنوب ایالات متحده توانستند با موفقیت یک دیش استارلینک را در ایستگاه McMurdo، یک مرکز تحقیقاتی ایالات متحده واقع در سواحل قطب جنوب، مستقر کنند.

طبق گفته وب‌سایت USAP، انتظار می‌رود ورود استارلینک به قطب جنوب تجربه اینترنت در ایستگاه ها را که تا همین اواخر مجبور بودند یک اتصال 17 مگابیت بر ثانیه را بین کل جامعه تحقیقاتی متشکل از بیش از 1000 نفر به اشتراک بگذارد، بسیار بهبود بخشد.

spacex starlink offshore coverage map - دستیابی استارلینک به نقطه عطفی بزرگ

این اولین باری نیست که استارلنک اتصال اینترنتی قابل اعتماد را به یک منطقه دورافتاده از سیاره زمین می آورد. در اوایل سال جاری، زمانی که این شرکت 46 ماهواره را به فضا فرستاد، این ماهواره ها به دور منتهی الیه شمالی سیاره چرخیدند و بدین ترتیب امکان پوشش مناطقی مانند آلاسکا، شمال کانادا و گرینلند را فراهم کردند.

جدا از کار بر روی گسترش دسترسی و پوشش استارلینک، اسپیس اکس همچنین در حال کار بر روی ابتکاری برای ایجاد اتصال به مناطق فاقد پوشش امواج سلولی بود.

این شرکت در همکاری با شرکت ارتباطات T-Mobile به مشترکین خود امکان ارسال و دریافت پیام‌های متنی از هر قسمت از قاره ایالات متحده و برخی از بخش‌های آلاسکا و هاوایی را حتی زمانی که آنها خارج از پوشش تلفن همراه هستند، میدهد.

کشف استفاده جدید برای استارلینک توسط محققان
> > >

انتظار می‌رود که امکان ارسال پیامک از طریق ماهواره تا سال 2023 پس از پرتاب ماهواره‌های استارلینک نسخه 2 اسپیس ایکس، که می‌توانند سرویس را مستقیماً به تلفن‌های هوشمند ارسال کنند، قابل اجرا شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *