• 3 اردیبهشت 1403
اولین تصاویر از خورشید توسط ماهواره ناسا GOES-18
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ناسا فقط ماهواره‌ها را برای رصد کهکشان ها و اشیای فضایی دور دست به فضا پرتاب نمی‌کند، بلکه فضاپیماهایی را برای نگاه کردن به زمین در برنامه های خود دارد.

ناسا اخیرا با همکاری با اداره ملی جو اقیانوسی (NOAA)، ماهواره جدیدی را برای رصد زمین به نام GOES-18 در 1 مارس 2022 به فضا پرتاب کرده است که مجهز به ابزاری به نام Advanced Baseline Imager (ABI) است،و برای تصویربرداری از آب و هوای زمین، اقیانوس ها و محیط آن طراحی شده است. NOAA اولین تصویر زیبای ماهواره ای از زمین را در اوایل امسال به اشتراک گذاشت.

اما GOES-18 فقط برای نگاه به زمین طراحی نشده است. بدون شک ما برای درک جنبه های پیچیده آب و هوای زمین،همچنین نیاز به جمع آوری اطلاعات در مورد خورشید داریم.

ماهواره GOES-18 از 24 ژوئن 2022 در حال رصد خورشید است، و NOAA به تازگی اولین تصاویری را که از ستاره ما گرفته است منتشر کرده است.برای مشاهده فیلمی که این سازمان از خورشید منتشر کرده اس میتوانید به وب سایت رسمی NOAA سر بزنید و باید بگوییم که قطعا ارزشش را دارد.

GOES T Satellite at Processing Facility 51854351059 1 scaled - اولین تصاویر از خورشید توسط ماهواره ناسا GOES-18

این ویدئو رویدادی شگرف به نام “پرتاب جرم تاجی” یا Coronal Mass Ejection را نشان می‌دهد که در آن حلقه‌ای از پلاسمای داغ از سطح خورشید بیرون می‌آید و خطوط میدان مغناطیسی خورشید را دنبال می‌کند.

جو بیرونی خورشید که تاج خورشیدی نامیده می شود از این پلاسمای داغ تشکیل شده است و حلقه هایی که گهگاه از خورشید به بیرون پرتاب می شوند می توانند میلیون ها درجه سانتیگراد دما داشته باشند.

ماهواره اسنپدراگون امکان ارسال پیامک از طریق ماهواره را ممکن می کند
> > >

این پرتاب‌های جرم تاجی می‌توانند به شکل آب و هوای فضایی روی زمین تأثیر بگذارند، که در آن تشعشعات فرستاده شده از خورشید در منظومه شمسی عبور می‌کنند تا زمانی که به سیاره ما برخورد کنند، و با جو زمین تعامل داشته باشد. این آب و هوای فضایی می تواند بر ماهواره ها تأثیر بگذارد و حتی می تواند برای فضانوردان خطرناک باشد.

برای دریافت بهترین نماها از خورشید، GOES-18 میبایست با دوربین های خود فراتر از طول موج نور مرئی و به طول موج های فرابنفش شدید و اشعه ایکس بنگرد.  زیرا عناصر مختلف در جهان زمانی که بسیار داغ می شوند در این طول موج ها از خود نور ساطع می کنند، بنابراین با نگاه کردن به این طول موج ها، GOES-18 می تواند فعالیت خورشید را مشاهده کند و ببیند کدام عناصر فعال هستند.

2022 07 G18 SUVI 6 panel image scaled - اولین تصاویر از خورشید توسط ماهواره ناسا GOES-18

عکس بالا شش تصویر مختلف را نشان می دهد که هر کدام با رنگی متفاوت، شش کانال مختلف دوربین فرابنفش شدید را نشان می دهد.

یکی از این پرتاب های بزرگ جرم از تاج خورشید که در ویدئو و تصاویر نشان داده شده است در 10 ژوئیه 2022 رخ داده است. شما می توانید این را به وضوح در کانال 304 Å مشاهده کنید که در تصویر پایین سمت راست با رنگ قرمز نشان داده شده است.

بر اساس گزارش NOAA، خورشید به عنوان بخشی از چرخه 11 ساله خود در حال فعال تر شدن است، بنابراین باید در آینده شاهد پرتاب های جرم تاج و رویدادهایی مانند شعله های خورشیدی باشیم.

محققان در NOAA هنوز در حال کار بر روی ماهواره GOES-18 هستند و از طریق آزمایش و بررسی ابزارهای آن اطمینان حاصل می کنند که همه چیز طبق انتظار عمل می کند.

ستاره شناسی و اخترفیزیک 101: سیاره فراخورشیدی
> > >

بنابراین این تصاویر و ویدیو فقط پیش نمایشی از نوع داده هایی است که می تواند جمع آوری کند. NOAA می گوید این ماهواره باید نقش عملیاتی خود را در اوایل سال 2023 آغاز کند، زمانی که از آن برای نظارت بر آب و هوا و ارائه اخطار اولیه در مورد فعالیت های خورشیدی که می تواند شرکت های برق، ارائه دهندگان مخابرات و ماهواره ها را تحت تاثیر قرار دهد، استفاده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *