طوفان های خورشیدی بزرگ شب گذشته به زمین رسیدند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

این روزها ستاره منظومه شمسی مان بسیار فعال است و این معمولا به معنی طوفان های جئومغناطیسی در زمین است. مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی (NOAA) اطلاعیه ای از دو طوفان جئومغناطیسی ضعیف و متوسط منتشر کرد که طی این هفته رخ داد.

در نگاه اول شاید این موضوع کمی نگران کننده باشد، اما برای ما افرادی که بر روی سیاره سوم منظومه مان زندگی میکنیم، خطری وجود ندارد.مشاهده این رویداد برای ما بسیار آسان خواهد بود، چرا که بر روی زمین به صورت aurora borealis یا شفق های شمالی ظاهر خواهند شد.

شفق های شمالی معمولا فقط توسط افرادی که در نقاط بسیار شمالی زمین همانند آلاسکا و قطب شمال هستند قابل مشاهده است، اما اینبار طوفان های جئومغناطیسی پیش بینی شده از قبل قوی تر بوده و افرادی که در نقاطی دورتر از شمالی ترین نقاط کره زمین قرار دارند نیز شاهد این شفق های شمالی بودند.

علت این رویداد چیست؟

noaas geomagnetic storm watches for this week 1647373887 - طوفان های خورشیدی عظیم شب گذشته به زمین رسیدند

طوفان های جئومعناطیسی حاصل انرژیی می باشند که از هاله های تاج مانند خورشید در فضا منتشر می شوند و سپس بادهای خورشیدی به سمت زمین هدایت می شوند. مرکز NOAA برای روز 14 مارس طوفانی متوسط و برای روز 15 مارس نیز طوفانی ضعیف پیش بینی کرد.

به گزارش این مرکز، طوفان های جئومغناصیسی با طیف امتیاز دهی 5 تایی از درجه ضعیف تا مهیب دسته بندی می شوند. طوفان های مهیب بسیار کمیاب بوده و فقط 4 بار طی هر دوره 11 ساله خرجش خورشید اتفاق می افتند.

طوفان های خورشیدی چگونه زمین را تحت تاثیر قرار می دهند
> > >

مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی، طی هر دوره چرخش خورشید حدود 600 طوفان متوسط و 1700 طوفان ضعیف پیش بینی می کند. موارد ضعیف خطرات بسیار کمی برای ساکنان زمین دارند و ممکن است موجب نوسانات برقی کوتاه و اختلال در برخی فعالیت های ماهواره ای شوند.

موارد متوسط نیز میتوانند اختلالات بیشتری ایجاد کنند اما برای افرادی که ساکن نقاط مرکزی و جنوبی زمین هستند، معمولا تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت. اما در قسمت های شمالی زمین میتوانند به ترانسفرمر های برق خسارت وارد کنند و تیم های کنترل فضا پیماها و ماهواره ها نیز باید برای انجام اقدامات لازم در حالت آماده باش قرار بگیرند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *