1626225776 nasa ingenuity perseverance render 1280x720 1 - دوستی کاوشگر استقامت و هلیکوپتر نبوغ، مهم ترین عنصر ماموریت مریخ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

با وجود هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) در کنار کاوشگر استقامت (Perseverence) دید جدیدی که هلیکوپتر به ناسا می دهد، این کاوشگر در مسیر کشفیات علمی قدم برداشته که قبل از این امکان پذیر نبوده است. با اینکه نبوغ تا به حال فقط 9 پرواز کوتاه مدت داشته، عکس هایی که توسط این هلکوپتر گرفته شده نقش اساسی در ماموریت کاوشگر استقامت داشته است، و باعث شده این کاوشگر بتواند نهایت استفاده را از طول عمر خود ببرد.

به گزارش هاسترتک، طی ماموریت های کاوشگر های قبلی مثل کنجکاوی، ناسا برای پیمایش مسیر ها بر روی مریخ نیاز داشت از دو ابزار کلیدی برای یافتن بهترین و کم خطرترین مسیر استفاده کند. ابزار اول دوربین هایی بود که بر روی کاوشگر نصب شده که دیدی از روی زمین به ناسا میداد و دیگری مدارگرد های مریخ که با گذشت از بالای منطقه عبور کاوشگر از آن عکس برداری میکرد. اما این تصاویر فقط برای تشخیص سنگ هایی که بیشتر از یک متر قطر داشتند مناسب بود. این موضوع باعث می شد که ماموریت های مریخ با ریسک های بزرگی روبرو باشد و کاوشگر از مسیر های عبور کند که منجر به صدمه دیدن و یا گیر کردن آن شود. وجود هلیکوپتر نبوغ در ماموریت کاوشگر استقامت، دیدگاه جدیدی به این ماموریت ها داده است.

تصاویری که هلیکوپتر نبوغ طی آخرین پرواز خود ارسال کرده است، از ارتفاع 10 متری گرفته شده است و به گفته ناسا این تصاویر درز بین تصاویر گرفته شده توسط مدارگرد ها و دوربین های کاوشگر را به خوبی پر می کند. این تصاویر توسط ناسا با تصاویر گرفته شده از مدار مقایسه می شود تا بهترین کمک را به کاوشگر در مسیر یابی کند.به عنوان مثال نبوغ به تازگی تصاویری از سنگ های نزدیک کاوشگر گرفته است که ناسا این سنگ ها را Raised Ridges یا لبه های برآمده می نامد. تئوری های موجود بیان می کند که این سنگ ها احتمالا مسیر عبور جریان آب در گذشته های کهن سیاره سرخ بوده است و باعث ایجاد مجموعه ای عظیم از زندگی میکروبی در این مناطق شده، که برای تغذیه از مواد مدنی به این منطقه حجوم آورده اند. تصاویر گرفته شده توسط نبوغ به کاوشگر کمک میکند تا به بهترین نقطه برای نمونه برداری از این منطقه حرکت کند.به گفته ناسا:
ناسا افراد واجد شرایط را برای اقامت در محیط شبیه سازی شده مریخ استخدام می کند
> > >
هلیکوپتر نبوغ به ما کمک میکند با با بررسی تصاویر با رزولوشن بالا مریخ را پیمایش کنیم و از مسیر مناسب عبور کنیم. با استفاده از این تصاویر می تواند تپه های شنی و بستر های سنگی را بهتر بررسی کرد. این اطلاعات به ما کمک می کند تا تصمیم بگیریم کدام مناطق برای کاوشگر قابل عبور هستند و کدام مناطق علمی مهم و پر ارزش قابل رسیدن هستند.
به طور مثال یکی تصاویری که توسط نبوغ از منطقه ای شنی گرفته شده بود به ناسا نشان داد که این منطقه برای عبور کاوشگر پرخطر است و سطح شنی آن ممکن است باعث گیر گردن کاوشگر شود. مجوعه دیگری از تصاویر از بخش دیگر دره Jezero به محققان ناسا کمک کرده است تا آرایش سنگ هایی که برای عبور کاوشگر مناسب نیست را شناسایی کنند.
1626225694 nasa ingenuity helicopter mars terrain survey photo 1 - دوستی کاوشگر استقامت و هلیکوپتر نبوغ، مهم ترین عنصر ماموریت مریخ
کاوشگر استقامت با گشت در اطراف این تپه ها اقدام به شناسایی مناطق مناسب برای کشفیات علمی و بستر های سنگی قابل توجه را شناسایی می کند. حال با وجود هلیکوپتر نبوغ، ناسا میتواند مناطق مناسب برای گشت کاوشگر را از پیش شناسایی کند و کاوشگر را در مسیر ماموریت خود راهنمایی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *